REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka

dochody niepełnoletniego dziecka
dochody niepełnoletniego dziecka

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że osoby, które wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinny dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, jeżeli przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT). Doliczenie dotyczy tylko tych dochodów, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletniości.

Doliczenia dokonują tylko ci rodzice (biologiczni lub przysposabiający), którym przysługuje prawo dysponowania dochodami dzieci.

Autopromocja

Prawa takiego nie będą miały np.:

- osoby pozbawione przez sąd władzy rodzicielskiej,
- rodzice pozbawieni zarządu nad majątkiem dziecka – jak w sytuacji gdy sąd opiekuńczy powierza zarząd majątku małoletniego ustanowionemu w tym celu kuratorowi (art. 109 § 3 KRO).

Jeśli dochody np. z wynajmu mieszkania otrzymuje małoletnie dziecko, ale rodzice nimi dysponują, to dochody te powinny być doliczone do dochodów rodziców wykazanych w zeznaniu rocznym poprzez załącznik PIT/M (wspólne rozliczenie małżonków) bądź doliczone do dochodów rodziców po 50% poprzez załączniki PIT/M (w przypadku oddzielnych zeznań podatkowych).

Małoletnie dziecko - to takie, które nie uzyskało pełnoletniości. Pełnoletnią jest osoba fizyczna, która ma 18 lat. Małoletni uzyskuje pełnoletniość przez zawarcie małżeństwa. W przypadku unieważnienia małżeństwa pełnoletniości nie traci. Za małoletniego nie można zatem uznać mężczyzny, który nie ukończył 18 troku życia i kobiety, która nie ukończyła 16 roku życia, jeżeli wstąpili w związek małżeński i uzyskali tym samym pełnoletniość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przysposobienie - przysposobić można wyłącznie osobą małoletnią, tylko dla jej dobra (art. 114 krio). O przysposobieniu orzeka sąd opiekuńczy. W wyniku przysposobieniu powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki skutek, jak pomiędzy rodzicami a dziećmi (art. 121 krio). Przysposobienie potocznie nazywany adopcją.

Rodzice mają obowiązek doliczenia do swoich własnych dochodów dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych.

Takiego obowiązku nie mają:

- opiekunowie prawni, np. dziadkowie lub inni krewni, którzy wyrokiem sądu zostali zobowiązani do wychowywania dzieci w przypadku np. śmierci ich rodziców (SIP 150154),
- rodziny zastępcze – dziecko poddane pieczy lub opiece prawnej w ramach rodziny zastępczej nie jest dzieckiem własnym ani przysposobionym opiekuna.

W takim przypadku, gdy dziecko uzyskało jakiś dochód, konieczne jest złożenie w jego imieniu odrębnego zeznania.

Do dochodu rodziców dolicza się co do zasady następujące dochody dzieci małoletnich podlegające opodatkowaniu na terytorium RP:

- dochód z renty,
- praw majątkowych (np. zaległe wynagrodzenie zmarłego rodzica, wypłacone przez jego zakład pracy),
- kapitałów pieniężnych,
- najmu, jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu,
- innych źródeł.

Dochodami małoletnich dzieci nie są alimenty ani renta rodzinna.

OGRANICZENIA

Do swoich dochodów rodzice nie mogą jednakże doliczyć dochodów (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT):

1. z pracy dzieci – tj. ze świadczenia przez nie pracy m.in. na podstawie:
- stosunku pracy (o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, art. 12 ust. 1 ustawy o PIT),
- umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło) – SIP 116322, 151917 ,
- praktyk uczniowskich,

2. ze stypendiów - wszelkiego rodzaju stypendia tj. takie, których podstawą jest ustawa lub umowa cywilnoprawna (SIP 102290), 

3. z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku - tj. ruchomości (zabawki, książki, drobny sprzęt sportowy, itd.) Do swobodnego użytku dziecka nie są z reguły oddawane: garderoba, rower, motorower, magnetofon, radio.

Przepis art. 22 kc, przyznaje osobie mającej ograniczoną zdolność prawną (m.in. małoletniemu) pełną zdolność do czynności prawnej tylko w zakresie przedmiotów oddanych jej do swobodnego użytku (z wyjątkami, o których mowa w przepisach – odsyłać do kc i krio). Przepis art. 22 kc obejmuje wyłącznie przedmioty oddane do swobodnego użytku przez przedstawiciela ustawowego, czyli przez rodziców sprawujących władzę rodzicielską lub opiekuna.

4. dochodu ze sprzedaży nieruchomości osoby małoletniej – nie jest przekazywany rodzicom.

Sąd opiekuńczy najpierw musi wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości (sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność (lub współwłasność) małoletniego jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jego majątkiem, do którego z mocy prawa upoważnieni są rodzice), następnie środki, co do zasady, złożone są w depozycie sądowym do czasu osiągnięcia przez małoletniego pełnoletniości. Każde wydatkowanie pieniędzy odbywa się tylko za zgodą sądu, także gdy chodzi o wydatkowanie na cele umożliwiające zwolnienie z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Powyższe oznacza, że jeśli małoletnie dziecko osiąga dochody, które nie mogą być doliczane do dochodów rodziców należy złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie wypełniają jednak i podpisują w imieniu dziecka rodzice.

MIEJSCE WYKAZANIA DOCHODÓW W ZEZNANIU

Dochody małoletnich dzieci podlegające łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców należy wykazać w załączniku PIT/M (za wyjątkiem tych, które nie są opodatkowane wg skali np. sprzedaż akcji – te należy wykazać bezpośrednio w zeznaniu rodziców).

Wpisuje się w nim: przychód, koszty uzyskania tego przychodu, dochód (lub stratę), a także zaliczki od uzyskanych przez małoletnie dziecko przychodów z rent krajowych i zagranicznych, najmu lub dzierżawy, praw majątkowych, a także innych przychodów podlegających łącznemu opodatkowaniu z przychodami rodziców.

Po wypełnieniu załącznika PIT/M rodzice muszą wynikający z niego dochód oraz sumę zaliczek przenieść do odpowiednich pozycji zeznania PIT-36. Służą do tego pozycje od 131 do 134.

Jeżeli małżonkowie składają odrębne zeznania podatkowe, dochody małoletnich dzieci winny być doliczane po połowie każdemu małżonkowi. Nie dotyczy to sytuacji kiedy orzeczono separację. W takim przypadku dochody dolicza się do dochodów osoby, która wychowuje dziecko (art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o PIT).

ROZSTRZYGNIĘCIA NAJCZĘSTSZYCH PROBLEMÓW

1. W sytuacji, gdy małoletni osiąga przychody ze źródła „Kapitały pieniężne” (np. ze sprzedaży akcji), rodzice w swoim imieniu sporządzają dwa odrębne zeznania PIT-38 i wykazują po połowie dochodów uzyskanych przez ich małoletnie dziecko. Nie składają PIT/M.

2. Natomiast, w sytuacji gdy małoletni osiąga dochody z odsetek od środków na rachunkach bankowych znajdujących się za granicą, rodzice wykazują podatek w zeznaniu PIT-36 w poz. 197 – 198 i odpowiednio podatek zapłacony za granicą w poz. 199 -200.
W sytuacji gdy rodzice składają odrębne zeznania PIT-36 podatek wykazuje się, w obu zeznaniach od połowy dochodów małoletniego. Jeżeli rodzice składają PIT-36L wtedy podatek od połowy dochodu z odsetek wykazują w poz. 62, a podatek zapłacony zagranicą (również od połowy dochodu) w poz. 63. Nie składają PIT/M. 

3. W przypadku, gdy rodzic i dziecko otrzymują rentę, organ rentowy wystawia jeden PIT-40A/11A na imię rodzica, ujmując w nim dochody rodzica oraz dziecka. W takiej sytuacji rodzic nie dołącza do zeznania druku PIT/M. 

4. Jeżeli rentę otrzymuje tylko dziecko - organ rentowy winien wystawić PIT-40A/11A na imię dziecka. Rodzic składa wtedy PIT/M. (Z praktyki wiemy jednakże, że organ rentowy wystawia PIT-40A/11A na imię rodzica, a na imię dziecka tylko w przypadku gdy nie ma rodziców – nie kwestionujemy tego). 

5. W sytuacji gdy małoletni osiąga dochody z najmu (dzierżawy) opodatkowane wg ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wtedy każdy z rodziców składa odrębne zeznanie PIT-28 w swoim imieniu, a nie w imieniu dziecka, w którym wykazuje po połowie przychodów dziecka. Rodzice nie składają wtedy PIT/M. 

6. Jeżeli małoletni osiąga dochody z renty zagranicznej z państwa, z którym obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, to rodzic nie uwzględnia kwoty tej renty do stopy procentowej, wg której będzie obliczał podatek od dochodów uzyskanych przez siebie. Wynika to ze zmiany art. 7 ust. 1 ustawy o PIT zgodnie z którym rodzice doliczają do swoich dochodów tylko dochody małoletnich dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP.

Jeżeli dziecko nie osiągnęło w Polsce dochodów wg skali, to renty zagraniczne nie przyjmuje się do stopy procentowej z dochodami rodziców.
Jeżeli dziecko osiągnęło dochody w Polsce opodatkowane wg skali to rentę zagraniczną przyjmujemy do obliczenia stopy procentowej. 

7. Jeżeli dziecko uzyskuje dochody, które nie podlegą doliczeniu do dochodów rodziców (np. z umowy zlecenia) i dochody, które podlegają doliczeniu do dochodów rodziców (np. z renty), to rodzic winien:

- te pierwsze wykazać w zeznaniu złożonym na imię dziecka (PIT-37 składamy na imię dziecka, a zeznanie podpisuje rodzic),
- te drugie wykazać w swoim zeznaniu PIT-36, składając jednocześnie PIT/M.

8. Jeżeli dziecko uzyskało dochody z umowy zlecenia, rodzice mają ograniczone prawa rodzicielskie, a dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, wówczas zeznanie podatkowe PIT-37 składane na dziecko muszą podpisać rodzice, pomimo iż mają ograniczone prawa rodzicielskie. 

9. Jeżeli rodzic wykazuje dochody małoletniego dziecka w PIT/M (np. z renty rodzinnej), to zasadnym jest odliczyć w zeznaniu rodzica składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącone z dochodów dziecka, mimo, iż w PIT/M nie ma miejsca na wykazanie tychże składek.

Skoro bowiem na podstawie art. 7 ustawy o PIT łączy się dochody dziecka z dochodami rodzica, to należy też wykazać odliczenie od podatku składek pobranych od dochodów dziecka – art. 27b ustawy o PIT.

Gdy dzieci nierezydentów uzyskają dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochody te łączyć trzeba z dochodami rodziców, chyba że rodzice nie mają prawa do dysponowania przychodami dzieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA