| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Jest to możliwe, po spełnieniu określonych warunków. Małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć PIT, jeżeli podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc płacą podatek w Polsce od wszystkich osiągniętych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Ponadto muszą przez cały rok podatkowy za który chcą dokonać rozliczenia pozostawać we wspólności majątkowej oraz w związku małżeńskim.

Ten preferencyjny i korzystny dla podatników sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

W art. 30c ustawy o PIT ustawodawca przewidział opodatkowanie według jednej stawki (opodatkowanie liniowe), a więc odrębne od opodatkowania na zasadach ogólnych według kilku stawek podatkowych, mających zastosowanie zależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Opodatkowanie podatkiem liniowym dotyczy podatników osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i zależy od ich woli i dokonanego wyboru, który zgłaszają do urzędu skarbowego.

Wspólnie rozliczać nie mogą się te małżeństwa, w których nawet jeden ze współmałżonków w danym roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą i wybrał dla dochodów z niej osiąganych opodatkowanie podatkiem liniowym.

Polecamy: serwis PIT

Wspólne rozliczenie małżonków

Należy jednak pamiętać, że wyłączenie ze wspólnego opodatkowania nie dotyczy tych małżeństw, w których współmałżonek płaci podatek ryczałtowy (według stawki liniowej), ale nie płaci tego podatku w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub uzyskiwaniem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Tak więc, jeżeli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, ale wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), a drugi z małżonków jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej osiąga przychody z tytułu najmu mieszkania, to małżonkowie spełniają warunki uprawniające do skorzystania z łącznego opodatkowania małżonków.

Fakt uzyskiwania przez żonę dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz uzyskiwania przez męża przychodów z najmu opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia dochodów małżonków.

Warto wiedzieć, że aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatkowego małżonkowie nie muszą informować urzędu skarbowego o wyborze takiej metody opodatkowania przed złożeniem zeznania podatkowego za rok.
Zamiar wspólnego rozliczenia z podatku wyrażają składając wspólne zeznanie podatkowe.

Należy jednak pamiętać, że ten preferencyjny sposób opodatkowania nie ma zastosowania do tych podatników, którzy spóźnią się ze złożeniem zeznania za rok podatkowy, a więc zeznanie i wniosek o wspólne opodatkowanie wyrażony w zeznaniu podatkowym, złożą po 30 kwietnia roku podatkowego.

Podobną argumentację można znaleźć m.in. w:
- wyroku WSA w Łodzi z 21 maja 2009 r. - sygn. akt I SA/Łd 145/09;
- interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 października 2010 r. – nr ILPB2/415-860/10-2/AP,
- interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 września 2009 r., nr ITPB1/415-547b/09/HD.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »