REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków

PIT 2011 w badaniu KPMG
PIT 2011 w badaniu KPMG

REKLAMA

REKLAMA

Z badania KPMG wynika, że ponad połowa podatników PIT w Polsce nie ma trudności z wypełnieniem formularza PIT. Ale w 2012 roku jedynie 37% Polaków wypełni roczne zeznanie podatkowe w pełni samodzielnie. Około 70% Polaków zdecyduje się na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a 50% skorzysta z ulg podatkowych. 71% podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Kiedy składamy PIT

Najwięcej, bo 50% Polaków podlegających obowiązkowi rozliczania się z Urzędem Skarbowym robi to w marcu. W lutym rozlicza się 25% Polaków, a w kwietniu 19%.

Autopromocja

Jedynie 5% podatników składa roczne zeznanie  podatkowe w styczniu. 1% Polaków twierdzi, że rozliczy się w terminie późniejszym niż kwiecień.

Gdzie się rozliczamy

Mimo, iż każdy podatnik powinien rozliczać się z Urzędem Skarbowym w miejscu, gdzie przebywa na stałe, to 7% podatników rozlicza się w miejscu zameldowania, które różni się od miejsca stałego pobytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT nie jest trudny zwłaszcza dla wykształconych

Ponad połowa Polaków (54%) uważa, że wypełnienie formularza PIT jest łatwe (bardzo łatwe - 19% i raczej łatwe - 34%).

Jedynie 5% Polaków twierdzi, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego jest bardzo trudne, a 17% twierdzi, że raczej trudne.

Dość duża liczba respondentów 22% uważa, że wypełnienie PIT nie jest ani łatwe, ani trudne.

Wypełnienie deklaracji podatkowej PIT sprawia najmniej trudności  osobom z wykształceniem wyższym. Aż jedna czwarta z nich uważa, że coroczne rozliczenie jest dla nich bardzo łatwe. Jedynie 4% osób  z wyższym wykształceniem twierdzi, że wypełnienie  deklaracji  podatkowej PIT jest bardzo trudne.

35% osób  z wykształceniem podstawowym oraz 31% osób z wykształceniem zawodowym uważa, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego jest trudne. 

Często wypełnia za nas PIT ktoś inny

Jedynie 37% Polaków samodzielnie wypełnia roczne zeznania podatkowe PIT. Natomiast 16% przygotowuje PIT samodzielnie, ale korzysta z pomocy.

Aż za 47% Polaków zeznanie podatkowe przygotowuje w całości ktoś inny.

63% Polaków z wykształceniem podstawowym  lub zawodowym  składa zeznanie podatkowe przygotowane w całości przez kogoś innego. W grupie osób z wyższym wykształceniem sytuacja ta ma miejsce jedynie w 38% przypadków.

Kto pomaga wypełnić PIT

Blisko połowa Polaków z wyższym wykształceniem w całości samodzielnie przygotowuje roczne zeznanie podatkowe PIT. 

Spośród osób korzystających z porad bądź całkowicie zlecających wypełnienie formularza PIT, 47% wybiera pomoc księgowych, a 39% podatników prosi o pomoc znajomych. Duża część osób, bo aż 34%, korzysta z porad osób z rodziny.

Z pomocy urzędnika korzysta 12% ankietowanych, a z usług doradców podatkowych jedynie 8%.

Większość wypełnia PIT ręcznie i składa bezpośrednio w urzędzie skarbowym

Tylko 27% Polaków korzysta ze specjalnych programów komputerowych służących do wypełniania formularza PIT. Jako programy służące do wypełniania formularza PIT rozumie się  programy na płytach CD, które dołączane są do gazet, a także programy dostępne w Internecie oraz system e-deklaracji.

Największą grupą osób korzystających z programów komputerowych są osoby młode. Używa ich ponad 31% podatników w wieku do 34 lat i 33% w wieku od 44 do 55 lat.

W grupie osób powyżej 65 lat z programów komputerowych korzysta jedynie 15% Polaków.

Jak wynika z deklaracji  badanych podatników, w 2012 roku ponad 70% Polaków złoży zeznania podatkowe za rok 2011  bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Roczne zeznanie podatkowe  zostanie  przesłane pocztą przez 16% podatników. Najmniejsza grupa – tylko 13% podatników - rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet.

Aż 22% podatników w wieku do 24 lat rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet. W grupie osób powyżej 65 lat, internetowe formularze złoży jedynie 9% Polaków.

Połowa indywidualnie a połowa z małżonkiem

W 2012 roku około połowa Polaków mających obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym rozliczy się wspólnie ze współmałżonkiem. Natomiast 46% rozliczy się indywidualnie, a 4% jako osoby samotnie wychowujące dziecko.

Chętnie rozliczamy ulgi w PIT

57% Polaków deklaruje, że skorzysta z ulg  podatkowych. Jedynie 2% ankietowanych w czasie  przeprowadzania badania nie potrafiło jeszcze odpowiedzieć czy skorzysta z tej możliwości.

Więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych. (61% kobiet oraz 52% mężczyzn).

Prawie 70% Polaków skorzysta z ulgi podatkowej na Internet. Ponad połowa podatników (53%) skorzysta z ulgi na dziecko.

5% osób skorzysta z ulgi z tytułu darowizn.

Ulga na dziecko - vademecum

Ulga rehabilitacyjna 2011 / 2012 - vademecum

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

1% PIT

70% Polaków jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego, natomiast 26% podatników twierdzi, że tego nie zrobi. 

Najmniej chętne do przekazywania 1% podatku są osoby zarabiające do 1500 zł netto. W tej grupie jedynie 56% podatników skorzysta z tej możliwości.

96% osób o dochodach powyżej 4500 zł netto deklaruje, że przekaże 1% swojego  podatku organizacjom pożytku publicznego.

77% osób powyżej 65 roku życia przekaże 1% podatku na cele charytatywne. W grupie w wieku do 24 lat tylko 58% ankietowanych jest zdecydowanych na przekazanie tej części swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.     

Ponad 80% osób z wyższym wykształceniem jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym decyduje się na to tylko 44% .

Największa grupa Polaków (55%) decydujących się na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego dokonuje wyboru organizacji w oparciu o sugestie lub prośby znajomych.

17% podatników przekazujących 1% swojego podatku na cele charytatywne wybiera organizacje losowo.

28% podatników przekazujących 1% podatku  dokonuje wyboru organizacji w oparciu o informacje podane w mediach.

Badanie ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1135 dorosłych Polaków. Na pytania KPMG odpowiadały osoby mające obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za rok 2011. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca.  Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-26.03.2012 r. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat.

Raport KPMG: „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011

Źródło: KPMG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA