| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Przepisy nie wprowadzają limitów kwotowych podatków podlegających obowiązkowi zapłaty, czy egzekucji. Dlatego też podatnik ma obowiązek zapłacić nawet 1 zł podatku (np. dopłaty PIT) – jeżeli taka suma wyjdzie mu w rozliczeniu podatkowym.

Przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) nie zawierają uregulowań wyłączających obowiązek uiszczenia podatku w niewielkich kwotach. Zatem podatnik zobowiązany jest do zapłacenia zobowiązania podatkowego w każdej wysokości, nawet w niskich kwotach, nieprzekraczających wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Tryb postępowania z nadpłatami, których kwota nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym został uregulowany w art. 76 § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z tym przepisem nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.

Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach

Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega zwrotowi wyłącznie w kasie (art. 77b § 3 Ordynacji podatkowej).

Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego (art. 53 § 4 Ordynacji podatkowej).

Jak zapłacić podatek - jak wypełnić przekaz lub przelew

Na mocy art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli wysokość odsetek za zwłokę nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez „Pocztę Polską Spółkę Akcyjną” za polecenie przesyłki listowej. W związku z tym, odsetek za zwłokę nie nalicza się (nie pobiera się), jeżeli na dzień dokonywania wpłaty wysokość odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej nie przekracza kwoty 6,60 zł.

Ministerstwo Finansów przypomina także, że zgodnie z art. 67d § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, organ podatkowy może z urzędu udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, o których mowa w art. 67a § 1 pkt 3, jeżeli kwota zaległości podatkowej nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (czyli aktualnie 5 x 2,20 zł = 11 zł).

Nie oznacza to jednak, że organ podatkowy w każdym przypadku wystąpienia takiej zaległości powinien ją automatycznie z urzędu umarzać. Organ może - ale nie musi, zastosować instytucję umorzenia z urzędu. Umorzenie zaległości podatkowych z urzędu wymaga od organu podatkowego rozpatrywania każdej sprawy odrębnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK