| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w sposobie składania zeznań podatkowych. Od 1 stycznia 2015 r. większość deklaracji podatnicy i płatnicy PIT i CIT będą musieli dostarczyć przez internet. Proponowane zmiany zawiera opublikowany niedawno projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Proponowane zmiany mają na celu zmniejszenie liczby dokumentów składanych do organów podatkowych w tradycyjnej formie. Aktualnie, zgodnie z art. 3a Ordynacji podatkowej podatnicy mają jedynie możliwość a nie obowiązek przekazywania deklaracji w formie elektronicznej.

Zdaniem Ministerstwa - fakultatywność w powyższym zakresie doprowadziła do sytuacji, w której dokumenty elektroniczne dostarcza jedynie niewielki odsetek uprawnionych podmiotów. Zdecydowana większość natomiast, wypełnia deklarację przez komputer, a następnie ją drukuje i w sposób tradycyjny dostarcza do organów. Wskazana praktyka utrudnia w sposób znaczny funkcjonowanie urzędów skarbowych, w których dokonuje się odwrotnego procesu, tj. wprowadzenia danych z dostarczonych w wersji papierowej deklaracji do systemu teleinformatycznego.

Formularze PIT i broszury informacyjne Ministerstwa Finansów

Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, iż po wprowadzeniu zmian „deklaracje, których obowiązek złożenia wynika z postanowień ustawy CIT a także ustawy PIT (z wyjątkiem deklaracji składanych przez podatników tego podatku) będą składane administracji podatkowej wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. przepisami ustawy – ordynacja podatkowa oraz przepisami ustawy o informatyzacji działalności  podmiotów realizujących zadania publiczne”.

Pełne odliczenie VAT od samochodów firmowych - informacja VAT-26

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Z obowiązku złożenia deklaracji w formie elektronicznej zwolniono jedynie płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika tego podatku:

1. „którzy obowiązki informacyjne wykonują w ramach praw nabytych, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz art. 35a ustawy PIT w związku z art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

2. Wymienionym w art. 45 ust. 10, art. 47 ust. 1, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 2, art. 42a oraz art. 42e ust. 6 ustawy PIT, w przypadku których obowiązek przekazania informacji lub rocznego obliczenia podatku za rok podatkowy istnieje w stosunku do nie więcej niż pięciu podatników, chyba że w ich imieniu i na ich rzecz obowiązek ten wykonuje biuro rachunkowe (w takim przypadku, ww. dokumenty podatkowe byłyby składane wyłącznie w wersji elektronicznej)”.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Podatki 2015 - komplet

Deklaracje składane w formie elektronicznej będą opatrywane podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, a w odniesieniu do płatników podatku dochodowego od osób fizycznych będących osobami fizycznymi oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika tego podatku - niekwalifikowanym podpisem elektronicznym, opartym na danych autoryzujących osoby fizycznej.

Projekt ustawy zakłada ponadto zróżnicowanie terminów składania informacji podatkowych oraz rocznego obliczenia podatku w zależności od formy ich przekazywania. Dokumenty przesłane administracji podatkowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz PIT-40A i PIT-11A, byłyby sporządzane i przekazywane do końca lutego roku następnego po roku podatkowym, a informacje oraz roczne obliczenia podatku PIT-40 składane w formie tradycyjnej do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK