| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Termin na złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej informacji: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40, ulegnie od 2015 r. skróceniu o jeden miesiąc tj. do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, gdy płatnik będzie uprawniony do złożenia informacji w formie papierowej. Zasadą i obowiązkiem stanie się bowiem składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej – w przypadku tej formy dotychczasowe terminy się nie zmienią.

Terminy składania informacji PIT – zmiany od 2015 roku

Opublikowany niedawno projekt ustawy z dnia 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmianę terminów składania niektórych deklaracji podatkowych. Nowe rozwiązanie powiązane jest ściśle z realizacją projektu e-Deklaracje 2, który zmierza do usprawnienia wymiany informacji między administracją podatkową a podatnikami.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Termin składania informacji podatkowych będzie od 2015 roku zależny od sposobu ich złożenia. Twórcy projektu chcą aby sporządzone w formie papierowej informacje podatkowe PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 - dostarczane były do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym a nie jak dotychczas do końca lutego. Postulowana zmiana ma na celu zagwarantowanie organom podatkowym odpowiednio długiego okresu na ręczne wprowadzenie danych  do systemów informatycznych z papierowych deklaracji.

Termin składania w/w formularzy podatkowych za pomocą środków elektronicznych nie ulegnie zmianom, gdyż dane przekazywane w ten sposób są natychmiastowo i automatycznie gromadzone w systemie co znacznie przyspiesza ich obsługę. Zmianie nie ulegną także terminy składania informacji w trakcie roku podatkowego.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Nadmienić należy, że omawiany projekt ustawy zobowiązuje płatników do dostarczania urzędowi skarbowemu informacji oraz rocznego obliczenia podatku co do zasady w formie elektronicznej.

Możliwość składania dokumentów w formie papierowej zachowają jedynie ściśle określone w ustawie podmioty (np. płatnicy sporządzający informacje, czy roczne obliczenie podatku dla nie więcej niż 5 podatników – możliwość nie dotyczy biur rachunkowych działających na zlecenie klienta). Szerzej na ten temat w tekście: Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku.

Co istotne, jeżeli podmiot zobowiązany do elektronicznego przesłania deklaracji, informacji, czy rocznego obliczenia podatku, uczyni to w formie papierowej – będzie to uznane za niezłożenie dokumentu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK