| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Pełnomocnictwo UPL-1 przy wysyłce PIT-36, PIT-36L, PIT-28

Pełnomocnictwo UPL-1 przy wysyłce PIT-36, PIT-36L, PIT-28

Pełnomocnik, działający w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności, musi uzyskać stosowne pełnomocnictwo. Jeżeli chce on składać deklaracje podatkowe i przesyłać je za pośrednictwem sieci Internet zwykłe pełnomocnictwo nie jest wystarczające. Niezbędne jest złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na druku UPL-1. Obowiązek ten dotyczy księgowych, doradców podatkowych, biur rachunkowych a także wszystkich innych pełnomocników składających deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-36L.

Termin złożenia deklaracji podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2014 przez podatników rozliczających działalność gospodarczą według skali podatkowej oraz liniowo mija 30 kwietnia 2015 r. W tym też terminie należy najpóźniej przekazać deklarację PIT-36 lub PIT-36L oraz zapłacić podatek wynikający z tej deklaracji.

Kiedy deklarację podatkową trzeba poprzedzić drukiem UPL-1?

Jeżeli wypełnieniem oraz złożeniem formularza PIT-36, PIT36L, a także PIT-28, czy też innych elektronicznych deklaracji podatkowych przedsiębiorcy zajmuje się osoba trzecia, to musi ona uzyskać pełnomocnictwo do jej podpisania za rozliczającego się z podatków. W przypadku, gdy pełnomocnictwa udziela się do złożenia deklaracji elektronicznie, należy je złożyć na druku UPL-1. Nie można pełnomocnictwa przekazać w innej formie.

Druk ten wypełnić można ręcznie albo na komputerze korzystając m.in. z systemu e-deklaracje, komercyjnych programów księgowych, za pośrednictwem aplikacji do wypełniania druków online lub bezpośrednio na stronie dedykowanej UPL-1.

Wydrukowany i wypełniony formularz należy zanieść do urzędu skarbowego. Po przyjęciu UPL-1 organy podatkowe przyjmują elektronicznie wysłany PIT-28, PIT-36, PIT-36L wysłany przez upoważnionego na UPL-1 za inna osobę.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

UPL-1 składa się tylko raz na rzecz jednego upoważnionego. Nie trzeba go przekazywać wielokrotnie, osobno dla każdej deklaracji podatkowej lub dla każdego rodzaju takich deklaracji.

Upoważniony na UPL-1 podpisuje deklaracje podatkowe za pomocą e-podpisu (bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowalnym za pomocą bezpiecznego certyfikatu). Nie może składać druków podpisywanych własnymi danymi autoryzacyjnymi (m.in. imieniem, nazwiskiem, numerem NIP lub PESEL, datą urodzenia i kwotą przychodu). Pełnomocnik, przed wysyłką druków podatkowych przez Internet za inną osobę, musi zaopatrzyć się zatem w bezpieczny podpis elektroniczny.    

Jeżeli PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 samodzielnie podpisuje i wysyła podatnik, to nie musi przekazywać nikomu pełnomocnictwa. W konsekwencji nie stosuje UPL-1. Inaczej jest w przypadku osób prawnych rozliczających podatek CIT, w których każdorazowo złożenie deklaracji CIT wymaga upoważnienia za pomocą UPL-1.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Pełnomocnictwo udzielone na druku UPL-1 można jedynie poprzez złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej na druku OPL-1.

Wzór UPL-1 (oraz wzór druku OPL-1 – Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej) znajdziemy aktualnie w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 grudnia 2014 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 1847).

Formularze PIT 2014/2015

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »