| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Błędy przy wysyłce deklaracji PIT w ostatniej chwili. Dopuszczalne korekty pomyłek

Błędy przy wysyłce deklaracji PIT w ostatniej chwili. Dopuszczalne korekty pomyłek

Błędy w deklaracji PIT, składanej w ostatnich dniach kwietnia, mogą rodzić dodatkowe, niekorzystne konsekwencje dla podatnika. Złożenie deklaracji między lutym a połową kwietnia pozwala korygować nieprawidłowości na bieżąco, czyli jeszcze przed upływem terminu zapłaty podatku za 2014 r. Przekazanie druku w ostatnich dniach kwietnia sprawia, że każdy błąd może powodować zaległość podatkową.

Lepiej korygować błędy, niż złożyć deklarację z opóźnieniem

Decydując się na rozliczenie w ostatniej chwili podatnik staje przed dylematem, czy sporządzić ją precyzyjnie, czy też może złożyć z błędami, które następnie – w jak najszybszym terminie – zostaną przez niego skorygowane. Lepszym wyjściem co do zasady okazuje się złożenie deklaracji podatkowej z choćby przybliżonymi do właściwych danymi dotyczącymi przedmiotu opodatkowania (dochodu) i kwotą podatku. Organ skarbowy nie może wówczas ukarać podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej.

Szybkie skorygowanie tych kwot pozwala na zupełne uniknięcie odpowiedzialności karnej, a odsetki za zwłokę mogą nie być zupełnie należne. Zgodnie bowiem z art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej, odsetek podatkowych nie pobiera się jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej. W kwietniu 2015 r. kwota odsetek, których nie trzeba płacić, wynosi zatem 8,70 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK