REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT
Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem kwietnia mija termin składania rocznych zeznań podatkowych za rok poprzedni. Lipiec natomiast jest ostatnim miesiącem, w którym co do zasady, podatnicy powinni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Termin ten może być różny w zależności od występującego o zwrot.

Autopromocja

Podatek, który jest niższy niż wysokość wpłaconych w trakcie roku zaliczek i który wynika z deklaracji rocznej, zwracany jest bez obowiązku składania dodatkowego wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. A zatem sama deklaracja ze wskazaną kwotą zwrotu stanowi podstawę do ubiegania się o pieniądze od organu podatkowego.

Wniosek o zwrot nadpłaty obowiązkowo muszą złożyć natomiast podatnicy, którzy korygując wcześniej złożoną deklarację w podatku dochodowym od osób fizycznych określają w składanym druku korekty, że wcześniej wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej. W takiej sytuacji podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, składa skorygowane zeznanie (deklarację) podatkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski dostępne np. w aplikacji fillup (www.fillup.pl), wskazywać muszą tytuł nadpłaty, by nadpłata została przez organ stwierdzona, a także by została przekazana:

  • na rzecz podatnika lub
  • na rzecz bieżących zobowiązań podatkowych lub
  • na rzecz zaległości podatkowych lub
  • na rzecz przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zgodnie z art. 73 par 2 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2015, poz. 613) nadpłata wynikająca z deklaracji rocznej (a nie z korekty tej deklaracji), powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego przez podatników podatku dochodowego. Natomiast zwrot wykazanych w deklaracji rocznej kwot następuje zgodnie z art. 77 par 1 pkt 5 tej ustawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji podatkowej PIT.

Termin ten stanowi ostateczny okres, po którego upływie, co do zasady, organ podatkowy zwracając podatek zobowiązany jest powiększyć o kwotę odsetek podatkowych za zwłokę. Jeżeli zatem podatnik złożył deklarację PIT ostatniego dnia kwietnia, zwrot powinien nastąpić nie później niż z ostatnim dniem lipca. Co do zasady również, występuje on wcześniej, szczególnie, gdy deklaracje wysyłane są elektronicznie. Przyspieszony zwrot wynika również z pomocy rodzinom wielodzietnym, które otrzymywać mogą zwrot podatku nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego. Zasada ta wynika z polityki wewnętrznej urzędów oraz warunków wprowadzenia ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. 2014, poz. 1863).

Szczególny termin zwrotu przewidziany jest również dla tych podatników, którzy korygują swoją deklarację podatkową. W tym przypadku zwrot następuje w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją), lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Oznacza to, że poprzez korektę deklaracji podatkowej, nie można przyspieszyć standardowego terminu.

Termin ten nie skróci się i nie wyniesie 2 miesiące, gdy korekta zeznania podatkowego wynika z wstępnych czynności organu, który dostał wypełnione zeznanie. Może on w takim przypadku samodzielnie dokonać korekty albo wezwać podatnika do jej dokonania zgodnie ze wskazówkami organu. Podatnik, którego deklarację skoryguje organ, ma prawo wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu informacji o takiej korekcie. W przypadku skorygowania deklaracji:

  • przez organ podatkowy - nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu;
  • przez podatnika na żądanie organu - nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia jej skorygowania.

Przekroczenie przez urząd skarbowy terminu ostatecznego na zwrot podatku powoduje, że już od dnia złożenia deklaracji podatkowej, podatnik może żądać odsetek za zwłokę. Tym niemniej obecne standardy działania organów powodują, że podatnicy w przeważającej większości mogą liczyć na to, że zwrot nastąpi szybciej, niż przewidziane przepisami prawa terminy ostateczne. 

Za opóźnienie w zwrocie podatku z deklaracji PIT należą się odsetki za zwłokę

Nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości odsetek podatkowych. Ich wysokość uzależniona jest od wahania wskaźników rynkowych, niemniej odsetki te nie mogą być niższe niż 8% w skali roku. 

Podstawową zaletą opóźnienia w zwrocie podatku ze strony organu podatkowego jest termin, od którego liczone są odsetki za zwłokę. Są one naliczane już od dnia złożenia zeznania podatkowego. Oczywiście jeżeli zwrot nastąpi w prawidłowym okresie – to urząd skarbowy nie musi ich wypłacać. W takim przypadku, podatnik otrzyma z urzędu tyle, ile pierwotnie wskazał w deklaracji podatkowej do zwrotu, lub ile wynika z wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Drobne kwoty nadpłat, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, nie są oprocentowane.

Standardowo urząd skarbowy ma trzy miesiące czasu na zwrot wnioskowanego podatku. Za cały ten okres naliczane są odsetki za zwłokę, jeżeli tylko organ spóźni się ze zwrotem podatku.

Jeżeli natomiast po złożeniu zeznania w trakcie kontroli zeznania podatkowego organ stwierdzi błąd w deklaracji (i wykaże dodatkową kwotę zwrotu), może wezwać do korekty lub samodzielnie skorygować zeznanie. W takim przypadku 3 miesiące na zwrot tej dodatkowej kwoty liczony jest od dnia skorygowania zeznania lub deklaracji przez organ skarbowy lub przez podatnika. Jeżeli zwrot nie wystąpi – za cały ten okres przysługują odsetki za zwłokę.  

Natomiast jeśli podatnik sam z własnej inicjatywy stwierdza błąd w zeznaniu i koryguje deklarację podatkową wykazując nadpłatę, to odsetki przysługują od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją), ale tylko w przypadku:

  • jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę,
  • jeżeli decyzja stwierdzająca nadpłatę nie została wydana w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, chyba że do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się podatnik,
  • jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie, 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT, chyba że do opóźnienia w zwrocie nadpłaty przyczynił się podatnik.


Złóż prawidłowy wniosek w sprawie stwierdzenia i zwrotu nadpłaty

Podatnik, by móc liczyć na odsetki od nadpłaty, musi prawidłowo skonstruować wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. Wnioski dostępne np. w aplikacji fillup (www.fillup.pl) wskazywać muszą tytuł nadpłaty, by nadpłata została przez organ stwierdzona, a także by została przekazana:

  • na rzecz podatnika lub
  • na rzecz bieżących zobowiązań podatkowych lub
  • na rzecz zaległości podatkowych lub
  • na rzecz przyszłych zobowiązań podatkowych.

Tylko w niektórych przypadkach, gdy u podatnika występują inne zobowiązania podatkowe,   oprocentowanie nadpłat będzie w ogóle przysługiwało. Pamiętać należy, że przysługuje ono bowiem do dnia zwrotu nadpłaty, zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Jeżeli organ skarbowy zwróci zbyt niską kwotę i nie pokryje ona należnej nadpłaty wraz z jej oprocentowaniem, to zalicza się ją proporcjonalnie na poczet tej nadpłaty oraz na poczet jej oprocentowania w takim stosunku, w jakim w dniu zwrotu pozostają do siebie nadpłata i oprocentowanie. W konsekwencji podatnik od części niezwróconych, a należnych mu pieniędzy nadal może liczyć na odsetki za zwłokę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA