| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zwolnienie z PIT świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych

Zwolnienie z PIT świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych

Jestem żołnierzem zawodowym. W związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe w innej miejscowości przysługuje mi prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w tej miejscowości. Zawnioskowałem o wypłatę świadczenia mieszkaniowego w ramach realizacji tego prawa. Czy będę musiał zapłacić podatek od kwoty otrzymanego świadczenia skoro rozporządzenie Ministra Finansów, na podstawie którego zaniechano poboru podatku od tych świadczeń, już nie obowiązuje?

Nie. W dalszym ciągu świadczenie mieszkaniowe, które Pan otrzymuje jako żołnierz zawodowy w ramach realizacji prawa do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w której pełni Pan służ­bę bądź miejscowości pobliskiej, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Inna jest tylko podstawa prawna tego zwolnienia.

Od 4 października 2014 r. wszedł bowiem w życie znowelizowany ustawą z 29 sierpnia 2014 przepis art. 21 ust. 1 pkt 49 updof. Zmiana w treści tego przepisu polega na wydzieleniu do osobnej jednostki redakcyj­nej nowego zwolnienia przedmiotowego obejmującego świadczenia mieszkaniowe otrzymywane przez żołnierzy zawodowych. Dotychczas świadczenia te nie były opodatkowane dlatego, że Minister Finansów specjalnym roz­porządzeniem zaniechał poboru podatku dochodowego od nich.

Obecnie stosowne zwolnienie zawiera już ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aktualnie wypła­cane Panu świadczenie mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 49 lit. b) updof.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Należy podkreślić, że w związku ze zmianą brzmienia ww. art. 21 ust. 1 pkt 49 nie przestało obowiązy­wać zwolnienie z PIT świadczenia z tytułu odprawy mieszkaniowej otrzymywanego przez osoby wymie­nione w art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Pol­skiej (Dz.U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 z późn.zm.). Chodzi tu o uprawnionych do tej odprawy na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzy zawodowych służby stałej oraz służby kontraktowej oraz uprawnione do odprawy w razie śmierci żołnierza osoby bliskie wymienione w art. 21 ust. 3 tej ustawy. Zwolnienie tego świadczenia z PIT wypłacanego uprawnionym podmiotom aktualnie przewiduje art. 21 ust. 1 pkt 49 lit. a) updof.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 49 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 21 ust. 2 pkt 3, art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 930)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK