| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zwolnienie z PIT odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych

Zwolnienie z PIT odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych

Posiadam książeczkę mieszkaniową, którą kiedyś założyli mi rodzice, uprawniającą mnie do otrzymania premii gwarancyjnej. W przyszłym roku zamierzam kupić swoje pierwsze mieszkanie. W banku, w którym staram się o kredyt na mieszkanie, doradca kredytowy poinformował mnie, że od 2015 r. w wyniku zmian w ustawie o podatku dochodowym zniknęło zwolnienie podatkowe dla premii gwarancyjnych. Czy to oznacza, że będę musiała zapłacić podatek od kwoty otrzymanej premii?

Ze zwolnienia z PIT korzystają również odsetki od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkanio­wych innych niż wymienione w art. 15 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, które zostały założone od 18 paździer­nika 2014 r., ale tylko do 31 grudnia 2014 r. Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 updof (w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą) podlega ta część odsetek, jaka przypada na okres od 1 stycznia 2015 r., proporcjonalnie do całego okresu, na jaki została założona książeczka mieszkaniowa.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 52a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 29, art. 15, art. 17 ust. 6 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »