| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

Koniec stycznia i lutego jak co roku pozostaje terminami na sporządzenie rocznych informacji i deklaracji przez płatników podatku PIT. Wskazać w nich należy przychody, koszty, dochody i zaliczki należne i faktycznie pobrane od wypłacanych wynagrodzeń i innych wypłacanych w 2015 roku świadczeń.

Wszystkie powyższe druki można wysłać lub przekazać elektronicznie za pomocą aplikacji www.platnik.e-pity.pl. Pozwala ona również na utworzenie dla pracowników profilu na serwisie odbierz-pit.pl, w którym po zalogowaniu możliwe jest odebranie i wydrukowanie własnego PIT-11, PIT-8C, IFT-1/IFT-1R, PIT-40. Możliwe jest również, by dane w profilu pracownika odbierz-pit.pl zostały automatycznie zaimportowane do programu do rozliczeń rocznych www.e-pity.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie szybciej zatrudniona osoba może sporządzić swoje zeznanie podatkowe. Omija bowiem proces wpisywania danych identyfikacyjnych oraz przychodów z wskazanych mu w druku udostępnionym mu przez płatnika w profilu www.odbierz-pit.pl.  

Wysyłasz elektronicznie – złóż darmowe pełnomocnictwo UPL-1

Aby wysłać druki elektronicznie, niezbędne jest ich prawidłowe podpisanie. W przypadku jednoosobowej działalności, w której nie jest zatrudniony żaden pracownik podpis pod deklaracją składać właściciel firmy. W przypadku wyznaczenia określonej osoby, która odpowiada za wysyłkę deklaracji, niezbędne jest przekazanie takiej osobie pełnomocnictwa. Służy do tego druk UPL-1, który podpisać musi właściciel lub właściciele przedsiębiorca lub osoba, która posiada do tego uprawnienia w firmie. Złożenie UPL-1 jest bezpłatne. Należy je dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznej do właściwego organu podatkowego.

Co ważne, najlepiej, by pełnomocnictwa nie udzielać na ostatnią chwilę przed datą końcową na złożenie deklaracji lub informacji podatkowych. Przetwarzanie UPL-1 przez organ podatkowy może spowodować, że dopiero po pewnym czasie będzie można wysłać druk podpisany przez osobę, która to pełnomocnictwo uzyska.

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku mogą być składane urzędowi skarbowemu w formie dokumentu pisemnego jedynie w przypadku, jeżeli płatnicy są obowiązani sporządzić informację lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników. Zasada ta nie dotyczy biur rachunkowych, które zawsze muszą wysyłać druki elektronicznie, posiadając przy tym odpowiednie pełnomocnictwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK