| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT 2015/2016 - rekordowe wpływy dla organizacji pożytku publicznego z 1% podatku

PIT 2015/2016 - rekordowe wpływy dla organizacji pożytku publicznego z 1% podatku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnicy rozliczając w 2016 roku PIT-y za 2015 rok, przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego ponad 617,5 ml złotych. To o ponad 60 mln zł więcej niż rok temu.

Lista organizacji pozyskujących najwięcej z 1% podatku PIT pozostaje niezmienna od lat. Największy przychód, jak co roku, zanotowała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – ponad 144 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (ponad 25 mln zł), Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (ponad 20 mln zł), Fundacja „Rosa” (12 mln zł).

Z roku na rok coraz więcej Polaków przekazuje 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji. Ten rodzaj wsparcia wpisuje się w świadomość polskiego społeczeństwa, zyskując coraz większą popularność. W 2016 r. co drugi podatnik zdecydował się dokonać odpisu 1% podatku.

„Zaprezentowane powyżej dane nt. środków przekazanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego zapewne na niejednej osobie zrobiły duże wrażenie. Biorąc pod uwagę kwoty, chciałoby się rzec, że sektor pozarządowy ma się dobrze, a 1% jest jednym z najważniejszych źródeł w strukturach przychodów organizacji. I prawie można się z tym zgodzić. Prawie, które robi ogromną różnicę. Otóż dominacja dużych, rozpoznawalnych organizacji, czyli tych, które mają rozpoznawalnych liderów, duże budżety, łatwy dostęp do mediów, a i bardzo często posiadających subkonta, zabija małe, najczęściej lokalne organizacje” – komentuje Ilona Pietrzak z Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO).

W zamierzeniu 1% miał wzmacniać przede wszystkim małe, lokalne organizacje. Coraz wyraźniej widać, że jest to wsparcie, z którego łatwiej skorzystać większym organizacjom, często działającym w obszarze charytatywnym. Z raportu o mechanizmie 1% na polskim rynku „Tylko jeden, a procentuje”, wydanego przez Instytut, wynika, że 50% środków z 1% zdobywa 50 dużych NGO (najczęściej tych samych) i/lub posiadających subkonta.

Rzeczywistość mechanizmu 1% okazała się jednak zgoła inna od tego, co planowano. Obecnie wypełnia on przede wszystkim luki w służbie zdrowia. Główna przesłanka przekazywania 1% podatku organizacjom charytatywnym, tam gdzie państwo jest ułomne, wydaje się być bardzo prosta – obywatele próbują pomóc sami sobie.

Więcej o mechanizmie 1% do przeczytania w raporcie „Tylko jeden, a procentuje”.

Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego

Wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2016 otrzymały kwoty 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazane organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2015 rok

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK