| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Do którego urzędu skarbowego złożyć PIT?

Do którego urzędu skarbowego złożyć PIT?

Do 2 maja 2017 roku trzeba złożyć zeznanie roczne (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) za 2016 rok. Często podatnicy mają wątpliwości, do którego urzędu skarbowego złożyć swojego PIT-a. Czy w miejscu swego zameldowania, czy faktycznego zamieszkiwania? Właściwość miejscowa urzędu skarbowego określana jest na podstawie miejsca faktycznego zamieszkania w dniu 31 grudnia rozliczanego roku podatkowego, a nie wg miejsca zameldowania.

Miejsce zamieszkania czy zameldowania? Gdzie złożyć PIT za 2016 rok

Przed takim pytaniem co roku staje szczególnie ta grupa podatników, która zmieniła miejsce zamieszkania. Odpowiedź znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art.45 tej ustawy, właściwość miejscowa urzędu skarbowego określana jest na podstawie ostatniego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Akt precyzuje, że chodzi o urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem – właściwość ustala się według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium.

Miejsce zameldowania nie ma wpływu rozliczenie rocznej deklaracji. Nie trzeba także mieć meldunku w miejscowości, w której podatnik mieszka by złożyć formularz. Co więcej, fiskus nie wymaga żadnych innych załączników poświadczających miejsce zameldowania czy zamieszkania. Wystarczy jedynie w odpowiednim miejscu deklaracji wpisać aktualny adres zamieszkania i dostarczyć do urzędu właściwego ze względu właśnie na to kryterium.

W ubiegłym roku podatnicy często decydowali się na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 9,3 mln podatników, tj. 37 proc. ogólnej liczby podatników, którzy opodatkowali dochody przy zastosowaniu skali podatkowej. Jak rozliczyć wspólny PIT w przypadku, gdy małżonkowie mieszkają w różnych miejscach? Wówczas, jeśli spełniają warunki zezwalające na wspólne rozliczenie, małżonkowie mogą wybrać urząd, do którego trafi zeznanie podatkowe. Musi to być jednak urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania jednego z małżonków.

W szczególnych przypadkach, podatnicy mogą zdecydować się na rozliczenie deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem. Takie rozwiązanie bywa o wiele korzystniejsze, niż rozliczanie się samodzielnie. Sprawdź, kiedy będzie ono opłacalne>>

W 2017 roku podatnicy maja nieco więcej czasu na wypełnienie deklaracji PIT. 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy, dlatego też ostatni dzień składania zeznań przypada na 2 maja 2017 r..

Katarzyna Witwicka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK