| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?

Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?

Od 2017 r. pracownicy mogą składać dwa niemal identyczne oświadczenia dla celów PIT. Skutki są jednak diametralnie różne. To pułapka zastawiona na płatników, czyli zakłady pracy. Chodzi o potrącanie kwoty zmniejszającej podatek w sytuacji, gdy dochód pracownika u danego pracodawcy nie przekroczył 85 528 zł, czyli górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

Niby kwota zmniejszająca podatek nie jest duża (556,02 zł rocznie), ale to zakład pracy, a nie pracownik, odpowiada za nieprawidłowo naliczoną i odprowadzoną do urzędu skarbowego zaliczkę na PIT.

Nowe oświadczenie...

Jedno oświadczenie to nowość wprowadzona do ustawy o PIT od 2017 r. Z dodanego art. 32 ust. 1e wynika, że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, iż za dany rok jego dochody przekroczą 85 528 zł, to płatnik już od następnego miesiąca pobiera zaliczki na PIT bez pomniejszania o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Chodzi o kwotę wynoszącą rocznie 556,02 zł, czyli miesięcznie 46,33 zł (art. 27 ust. 1b pkt 1).

Podatnik może złożyć takie oświadczenie w każdej chwili, również wtedy, gdy jego dochód, licząc od początku roku, nie przekroczył jeszcze 85 528 zł. Musi się jednak liczyć z tym, że od następnego miesiąca zakład pracy przestanie mu potrącać kwotę 46,33 zł.

...i wciąż stare

Zarazem bez zmian pozostawiono art. 41a. Przepis ten funkcjonuje w ustawie o PIT od lat. Wynika z niego, że płatnik, na wniosek pracownika, oblicza zaliczkę na podatek według stawki 32 proc., a nie 18 proc.

Przepis nie mówi nic o motywach takiego wniosku, ale w praktyce pracownik również składa go wtedy, gdy dużo zarabia i spodziewa się, że w zeznaniu rocznym ostatecznie i tak musiałby zastosować wyższą stawkę podatkową. Nie chcąc dopłacać później dużej kwoty podatku, prosi płatnika, aby ten, już w trakcie roku, potrącał zaliczkę na PIT według wyższej stawki.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Taki wniosek można również złożyć w każdej chwili. Art. 41a nie wspomina jednak słowem o kwocie zmniejszającej podatek. Należało więc i nadal należy przyjmować, że tak długo, jak dochody pracownika nie przekroczą 85 528 zł, pracodawca wciąż potrąca kwotę 556,02 zł rocznie, czyli miesięcznie 46,33 zł.

Dwa różne skutki

Tym samym od 2017 r. mamy w ustawie o PIT dwa przepisy o podobnym zastosowaniu, ale o całkiem odmiennych skutkach. Jeśli bowiem pracownik złoży wniosek na podstawie art. 41a ustawy o PIT, to dopóki jego dochód u danego pracodawcy nie przekroczy 85 528 zł, płatnik powinien stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek (mimo podwyższenia stawki podatku do 32 proc.).

Jeśli natomiast ten sam podatnik, będąc w identycznej sytuacji, złoży płatnikowi oświadczenie na podstawie nowego art. 32 ust. 1e ustawy o PIT, to mimo iż jego dochód roczny nie przekroczył 85 528 zł, zakład pracy powinien przestać potrącać kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Jakie pytanie, taka odpowiedź

Problem uwidocznił się po tym, jak pod koniec lutego br. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził w interpretacji indywidualnej, że jeśli dochód pracownika u danego pracodawcy nie przekroczy kwoty 85 528 zł, to płatnik powinien nadal potrącać kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek (interpretacja nr 3063-ILPB1-1.4511.408.2016.1.KF).

Spółka, która wystąpiła o interpretację, wyraźnie jednak spytała tylko o skutki złożenia przez pracownika wniosku na podstawie art. 41a ustawy o PIT. Gdyby spytała o skutki zastosowania nowego art. 32 ust. 1e, odpowiedź najprawdopodobniej byłaby odmienna.

Zobacz: Skala podatkowa podatku dochodowego od osób fizycznych w 2017 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK