REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT od 1 stycznia 2018 r.

Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT od 1 stycznia 2018 r.
Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT od 1 stycznia 2018 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które określa nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Modyfikacji ulegną m.in. wzory formularzy PIT-4R, PIT-6, PIT-8C, PIT-11 oraz PIT-R. Nowe wzory będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r.

Autopromocja

Wprowadzenie nowych wzorów zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozporządzenie to wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT

Rozporządzenie przewiduje zmiany w wielu istotnych formularzach PIT. W zakresie oświadczeń PIT określa nowy wzór:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2),

b) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych osoby otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, osoby otrzymującej stypendium, osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej, otrzymującej należności za pracę, osoby otrzymującej świadczenie integracyjne (PIT-2A),

c) osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-3);

W przypadku deklaracji PIT od nowego roku obowiązywały będą zmienione wzory deklaracji:

a) rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R),

b) do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu (PIT-6),

c) rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR);

Pojawią się także nowe wzory informacji podatkowych o:

a) wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C),

b) dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11),

c) wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (PIT-R)

d) wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R).

Zobacz: Nowe wzory formularzy - stanowiące załączniki do rozporządzenia

Wzory powyższe będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r.

Zakres zmian w formularzach PIT przewidzianych nowym rozporządzeniem

W stosunku do obecnie obowiązującego wzorów niektórych oświadczeń rozporządzenie nie przewiduje żadnych modyfikacji. Zmian nie zawierają poniższe trzy wzory, tj.:

- wzór oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2) ;

- wzór oświadczenia dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, dla osoby: otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, otrzymującej stypendium, tymczasowo aresztowanej lub skazanej otrzymującej należności za pracę, a także otrzymującej świadczenie integracyjne (PIT-2A);

- wzór oświadczenia osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-3).

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Natomiast wzór deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru tej deklaracji, zawiera następujące zmiany:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części C wykreślono dotychczasowy wiersz 6 „Dodatkowo pobrany podatek wynikający z rozliczenia za rok ubiegły” oraz wiersz 7 „Nadpłaty wynikające z rozliczenia za rok ubiegły oraz zwrot nadpłat w gotówce, zaliczone na poczet należnej zaliczki”; z uwagi na skreślenie nowelizacją ustawy art. 37 ustawy dotyczącego rocznego obliczenia podatku (PIT-40) rozliczenie różnicy między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych przez płatnika, które następowało w PIT-4R. Z uwagi na rezygnację z rocznego obliczenia podatku sporządzanego przez płatników, konieczne stało usunięcie omówionych wierszy ze wzoru PIT-4R; w związku z tą zmianą przenumerowano formularz;

3) w części E poz. 156 wzoru, polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką. Pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

4) uaktualnienie dzienników promulgacyjnych ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jeżeli chodzi o wzór deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu (PIT-6), to w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru deklaracji, zmiana polega na uaktualnieniu dzienników promulgacyjnych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018


W przypadku wzoru rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru deklaracji, pojawiły się następujące zmiany:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części D w poz. 215 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką. Pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

3) uaktualnienie dzienników promulgacyjnych ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Wzór informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) także zawiera zmiany, które, w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru, są następujące:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części H w poz. 52 oraz w części I w poz. 55 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis osoby upoważnionej do sporządzenia informacji (poz. 52) oraz podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika (poz. 55);

3) uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy – Ordynacja podatkowa;

4) wykreślenie pouczenia o treści: „Informacji nie sporządzają płatnicy stypendiów, którym podatnik (stypendysta) w terminie do dnia 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy.”; pouczenie stało się zbędne ze względu na skreślenie nowelizacją ustawy art. 37 w ustawie.

W przypadku wzoru informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru tej informacji, zmiany pojawiły się:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części G w poz. 79 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

3) uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy – Ordynacja podatkowa.

Wzór informacji o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (PIT-R), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru, zawiera poniższe zmiany:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) zmianę w części E w poz. 63 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

3) uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy – Ordynacja podatkowa;

4) w treści ust. 2 objaśnień usunięto wyrazy „oraz w rocznym obliczeniu podatku PIT-40” – ze względu na rezygnację z tego sposobu rozliczenia - skreślenie nowelizacją ustawy art. 37 w ustawie.

Zobacz: Wzory deklaracji PIT

Jeżeli natomiast chodzi o wzór informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru informacji, pojawiły się zmiany:

1) w podstawie prawnej oraz przypisie nr 2 uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części F w poz. 80 i 81 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis osoby odpowiedzialnej za treść informacji [Signature of person responsible for contents of information] (poz. 80) oraz podpisy osoby/osób uprawnionych lub upoważnionych do reprezentowania płatnika/podmiotu [Signatures of authorized person(s)] (poz. 81).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA