| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Można odliczyć za każdy rozpoczęty miesiąc wychowywania dziecka

- Nasza córeczka urodziła się w Sylwestra 2014 r. (przed północą) - czy mamy prawo do całej ulgi, czy do jakiegoś częściowego odliczenia ?

- Nasz syn w styczniu 2014 r. skończył 25 lat, a w maju 2014 r. skończył studia. Jednak do końca 2014 roku nie podjął pracy i nie zarabiał. Czy mamy prawo do ulgi prorodzinnej? I czy do całej czy do części ?

reklama

- Adoptowaliśmy w grudniu 2014 r. dziecko. Czy mamy prawo do całej ulgi ?

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

We wszystkich powyższych przypadkach ulga przysługuje za jeden miesiąc (można odliczyć od podatku 92,67 zł, a od rozliczenia za 2014 rok 166,67 zł na trzecie dziecko oraz 225,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko)

Zgodnie z przepisami (art. 27f ustawy o PIT) ulga przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym - także opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym), którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci małoletnie (również te starsze do 25 roku życia ale uczące się).

Jednak odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT (czyli 1/6 x 556,02 = 92,67 zł) , za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę prawną, w tym jako rodzic zastępczy.

Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
1) na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2) wstąpiło w związek małżeński.

Wysokość odliczenia od podatku w ramach ulgi prorodzinnej za każdy miesiąc kalendarzowy wychowywania roku podatkowego wynosi:

- 92,67 zł (tj. 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej) na pierwsze dziecko (rocznie 1 112,04 zł, dziennie 3,09 zł),

- 92,67 zł na drugie dziecko (rocznie 1 112,04 zł, dziennie 3,09 zł),

- 166,67 zł na trzecie dziecko (rocznie 2 004,04 zł, dziennie 5,56 zł),

- 225,00 zł na czwarte i odrębnie taką samą kwotę na każde kolejne dziecko (rocznie 2 700 zł, rocznie 7,5 zł).

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Prawo do ulgi w przypadku wychowywania jednego dziecka

Osoby wychowujące w roku jedno dziecko skorzystają z odliczenia, o ile ich roczne dochody nie przekroczą kryterium dochodowego, wynoszącego:
• 112 000 zł w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (dochody podatnika i jego małżonka),
• 112 000 zł w przypadku podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko,
• 56 000 zł w przypadku podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.
Natomiast rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci skorzystają z ulgi bez względu na wysokość uzyskanego dochodu.

Rodzice nie muszą mieć ślubu aby skorzystać z ulgi

Wychowujemy dwoje własnych dzieci (3 i 5 lat) ale nie zawarliśmy związku małżeńskiego. Mieszkamy razem, choć mamy różne meldunki. Czy możemy skorzystać z ulgi na nasze dzieci ?

TAK Zgodnie z przepisami (art. 27f ustawy o PIT) ulga przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym), a nie małżonkom. Ważne jest ponadto faktyczne wspólne zamieszkiwanie z dziećmi, bez czego raczej trudno mówić o wychowywaniu. Nie jest istotny meldunek.

Trzeba też podkreślić, że ulga odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Tak więc np. w przypadku jednego dziecka, kwota 92,67 zł miesięcznie może być odliczona od podatku jednego albo drugiego z rodziców, albo od podatku obojga – w dowolnej, ustalonej przez rodziców proporcji. Nie wolno natomiast odliczyć całej tej kwoty podwójnie – tj. zarówno od podatku jednego, jak i drugiego rodzica.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Samotny rodzic może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, a także skorzystać z ulgi

Samotnie wychowuję 5-lenią córkę. Czy mogę rozliczyć się razem z nią jak w zeszłym roku i jednocześnie odliczyć ulgę na córkę ?

TAK. Wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nie przeszkadza jednoczesnemu odliczeniu ulgi na to dziecko. Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem samotnie wychowywanym jest niezależne od możliwości odliczenia od podatku kwoty 92,67 zł miesięcznie z tytułu wychowywania dziecka.

Dziecko mające własne dziecko

Czy ulga prorodzinna należy się za niepracujące, samotne, uczące się 23 letnie dziecko mające już własne dziecko, które jest utrzymywane przez rodziców?

TAK. Obowiązek alimentacyjny ciążący na podatniku względem dziecka pełnoletniego posiadającego własne dziecko uprawnia do ulgi prorodzinnej.

Dziecko studiuje za granicą – ulga także przysługuje rodzicom

Mój syn (22 lata) studiuje w Niemczech. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej ?

TAK Z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT wyraźnie wynika, że ulga przysługuje również rodzicom dzieci studiującym za granicą.

Zasiłek pielęgnacyjny pozwala na odliczenie ale dodatek pielęgnacyjny nie

Moja córka ma 27 lat, jest niepełnosprawna i w 2014 roku pobierała zasiłek pielęgnacyjny. Czy mogę skorzystać z ulgi na moje dziecko ?

TAK. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mają prawo do odliczania ulgi rodzinnej bez względu na wiek dziecka, jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny (z opieki społecznej). Wystarczy fakt pobierania zasiłku przez część roku, nawet jeżeli potem wypłacany był zamiast zasiłku – dodatek pielęgnacyjny (wypłacany przez ZUS).

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Jednak dzieci, które pobierają z ZUS dodatek pielęgnacyjny (np. do renty rodzinnej) nie uprawniają swoich rodziców do skorzystania z odliczenia.

Opiekun prawny utrzymujący ubezwłasnowolnionego brata

Co w sytuacji, gdy jest się opiekunem prawnym swojego pełnoletniego, ubezwłasnowolnionego brata, będącego na moim utrzymaniu? Zaznaczam, ze brat otrzymuje rentę rodzinną.

ULGA PRZYSŁUGUJE. Opiekun prawny, który utrzymuje osobę, bez względu na jej wiek, może odliczyć ulgę, gdyż wykonuje ciążący na nim obowiązek alimentacyjny.

Rodzice mają prawo wybrać, które z nich odliczy ulgę

Jesteśmy małżeństwem z dwojgiem dzieci (11 i 13 lat). Mąż pracuje i dobrze zarabia, natomiast ja zajmuję się domem i w 2014 r. nie miałam żadnych dochodów. Zazwyczaj rozliczamy się z mężem wspólnie. Czy w tym roku też tak możemy zrobić odliczając jednocześnie ulgę na 2 naszych dzieci ?

TAK, oczywiście – to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Rodzice wychowujący swoje dzieci mogą wybrać, czy odliczają ulgę od podatku wynikającego z ich wspólnego rozliczenia, czy też od podatku wykazanego w ich odrębnych zeznaniach. W przypadku, gdy jedno z małżonków ma większe dochody (szczególnie w sytuacji, gdy jedno z nich w ogólne nie zarabia) opłacalne jest wspólne rozliczenie.

Wtedy małżonkowie muszą ustalić najpierw sumę swoich dochodów. Następnie muszą podzielić tą sumę na połowę, ustalić podatek od tej połowy wg skali, a następnie pomnożyć ten podatek przez dwa. Wyjdzie wtedy kwota łącznego podatku obojga małżonków, od której można odejmować kwotę 92,67 zł miesięcznie (1112,04 rocznie - o ile w całym roku wychowywano dziecko) tyle razy ile dzieci uprawniających do ulgi oboje rodzice wychowują.

Tak będzie oczywiście przy założeniu, że ich łączny podatek po odliczeniu składek zdrowotnych jest na tyle wysoki, że pozwoli na pełne wykorzystanie odliczenia. Jeśli jest on niższy niż kwota przysługującego odliczenia - wynikająca z przemnożenia kwoty (1112,04 rocznie - o ile w całym roku wychowywano dziecko) przez liczbę wychowywanych dzieci - to odliczenia z tytułu ulgi na dzieci rodzice mogą dokonać tylko do wysokości podatku, w ten sposób go „wyzerowując”.

Od rozliczenia dochodów za 2014 rok, jeżeli podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi - ma prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci, do wysokości przysługującej mu kwoty odliczenia. W tym celu należy dodatkowo wypełnić i złożyć PIT/UZ (część uzupełniającą zeznania podatkowego PIT-37 albo PIT-36 za 2014 r.). Formularze PIT 2014/2015

Kwota niewykorzystanej ulgi, jaką może otrzymać podatnik nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu (wykazanych przez płatnika lub samodzielnie wpłaconych do ZUS lub do zagranicznych systemów ubezpieczeń).

Państwo Tomasz i Tatiana Trawscy mają troje dzieci : Tadka (10 lat), Tymka (7 lat) i Tosię (5 lat). Pani Tatiana osiągnęła w 2012 roku dochód ze zleceń w wysokości 10 tys. zł, natomiast Pan Tomasz zarobił z umowy o pracę 90 tys. zł.

Rozliczają się wspólnie, więc dzielą wspólny dochód na 2 (100 tys. zł : 2 = 50 tys. zł).
Ustalają podatek wg skali od 50 tys. zł = (18% x 50 tys.) – 556,02 zł = 8444,- zł.
Mnożą podatek razy 2 = 8444 zł x 2 = 16 888,- zł.
Odliczają ulgę prorodzinną na 3 dzieci = 16 888 zł – (3 x 1112,04 zł) = 13 552 zł (po zaokrągleniu).

Ryczałtowcy, kartowicze, płacący podatek liniowy i rolnicy nie mogą skorzystać z ulgi

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Mam jedno dziecko (14 lat). Czy mogę odliczyć sobie ulgę prorodzinną od podatku ?

NIE. O ile nie ma Pan innych dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej. Ewentualnie z ulgi może skorzystać Pana żona, o ile osiągnęła w rozliczanym roku podatkowym dochody opodatkowane wg skali.

Tylko ci podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane wg skali podatkowej wskazanej w art. 27 ustawy o PIT mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Natomiast ci, którzy wyłącznie osiągają dochody opodatkowane inaczej (ryczałt, karta, podatek liniowy) odliczyć tej kwoty nie mogą. Również rolnicy nie mogą skorzystać z ulgi bo nie płacą w ogóle podatku dochodowego (tylko podatek rolny). Z ulgi tej nie skorzystają także osoby opodatkowane podatkiem tonażowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2015

reklama
Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Angielski dla księgowych

Eksperci infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem Infor.pl »