| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Ulgę na dziecko (zwana też prorodzinną) rozliczana jest teraz inaczej niż w zeszłym roku. Przedstawiamy rozmowę z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PricewaterhouseCoopers. Ekspertka wyjaśnia zawiłości najpopularniejszej ulgi w PIT.

Ile on wyniósł w 2009 r.?

3.089 złotych. Warto pamiętać, że ustalając, czy dziecko przekroczyło ten próg, trzeba też uwzględnić niektóre dochody opodatkowane w sposób zryczałtowany, np. dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, w tym także ze sprzedaży papierów na giełdzie.

Co się dzieje, kiedy podopieczny przestaje być dzieckiem (oczywiście, cały czas mówimy, o podatkowym rozumieniu tego słowa)?

Sytuacja taka może wystąpić w kilku przypadkach takich, jak przekroczenie 18-ego roku życia, przekroczenie 25-ego roku życia przez osobę uczącą się lub zakończenie przez taką osobę nauki (o ile jest pełnoletnia). W razie któregokolwiek z tych zdarzeń, rodzice mogą korzystać z ulgi przypadającej na okres od 1 stycznia do końca miesiąca, w którym wystąpiło takie zdarzenie.

A jeśli podopieczny lub podopieczna zawiera związek małżeński? Dalej można korzystać z ulgi?

Nie, nie można. Na dokładkę – z niewiadomych powodów – w takiej sytuacji stosuje się mniej korzystną zasadę niż ta, o której mówiłam przed chwilą. Rodzice nie mogą odliczyć ulgi za miesiąc, w którym ich dziecko wstąpiło w związek małżeński; mogą odliczyć tylko za miesiące wcześniejsze.

Polecamy: serwis Ulgi

A jak wygląda technika odliczania? Rozumiem, że na jedno dziecko przypada odliczenie w wysokości 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Każde z rodziców może odliczyć tę kwotę?

Każde z rodziców może odliczyć, ale nie może dojść do zdublowania odliczeń. Innymi słowy, rodzice muszą się tą ulgą podzielić, przy czym proporcje są dowolne. Kwestia podziału staje się mało istotna, jeżeli rodzicami są małżonkowie rozliczający się wspólnie.

Czasami rodzicom przytrafiają się komplikacje życiowe, np. separacje lub rozwody. Czy one wpływają na możliwość korzystania z ulgi?

Przepisy o uldze nie odnoszą się bezpośrednio do takiej sytuacji. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku wyroku rozwodowego jeden z małżonków straci prawa rodzicielskie. Prawo do ulgi mu wówczas nie przysługuje. Ściślej rzecz ujmując, przysługuje tylko za te miesiące, w których wykonywał władzę rodzicielską.

Rozumiem zatem, że warunkiem koniecznym korzystania z ulgi jest wykonywanie władzy rodzicielskiej?

Wtedy, kiedy w grę wchodzą zwykłe relacje między rodzicami i dziećmi – jest to warunek konieczny. Warto jednak pamiętać, że – w szczególnych sytuacjach – z ulgi na dzieci korzystać mogą także inne osoby, nie tylko rodzice. Chodzi tutaj o osoby pełniące funkcję opiekuna prawnego, o ile zamieszkuje z nimi dziecko, którym się opiekują. Prawo do ulgi mają także rodzice zastępczy.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK