| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Ewentualna decyzja co do zaprzestania dalszej nauki zapada często dopiero wtedy, gdy ostatecznie zamykane są procesy rekrutacyjne do szkół i szkół wyższych, tj. w miesiącu wrześniu. Stąd uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do tego czasu powinni być traktowani jako osoby uczące się w szkole w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

POLECAMY: Ulga na dziecko - vademecum

Zatem rodzice maturzysty, który w październiku rozpoczął studia mają prawo do ulgi za wszystkie miesiące roku - również te (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień) między zakończeniem nauki w szkole ponadgimnazjalnej a rozpoczęciem studiów. Mimo, że ich dzieci formalnie nie były już w tym czasie uczniami, a jeszcze nie były studentami.

Z wyjaśnień MF wynika też, że za miesiące wakacyjne (do września włącznie) przysługuje ulga również rodzicom maturzystów, którzy nie podjęli dalszej nauki (studiów).

Ulga na dziecko w pytaniach i odpowiedziach

Podsumowując należy uznać, iż w przypadku:

1) uczniów kontynuujących naukę w szkole ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,

2) maturzysty, który nie kontynuuje nauki ulga przysługuje także za miesiące wakacyjne (również za wrzesień),

3) maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego, 

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

4) studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) ulga ta przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie.

Natomiast gdy w rozliczanym roku podatkowym studia nie były kontynuowane lub wystąpiła przerwa (na przykład student nie od razu podjął kolejny etap studiów), to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »