| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Ewentualna decyzja co do zaprzestania dalszej nauki zapada często dopiero wtedy, gdy ostatecznie zamykane są procesy rekrutacyjne do szkół i szkół wyższych, tj. w miesiącu wrześniu. Stąd uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do tego czasu powinni być traktowani jako osoby uczące się w szkole w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

POLECAMY: Ulga na dziecko - vademecum

Zatem rodzice maturzysty, który w październiku rozpoczął studia mają prawo do ulgi za wszystkie miesiące roku - również te (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień) między zakończeniem nauki w szkole ponadgimnazjalnej a rozpoczęciem studiów. Mimo, że ich dzieci formalnie nie były już w tym czasie uczniami, a jeszcze nie były studentami.

Z wyjaśnień MF wynika też, że za miesiące wakacyjne (do września włącznie) przysługuje ulga również rodzicom maturzystów, którzy nie podjęli dalszej nauki (studiów).

Ulga na dziecko w pytaniach i odpowiedziach

Podsumowując należy uznać, iż w przypadku:

1) uczniów kontynuujących naukę w szkole ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,

2) maturzysty, który nie kontynuuje nauki ulga przysługuje także za miesiące wakacyjne (również za wrzesień),

3) maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego, 

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

4) studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) ulga ta przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie.

Natomiast gdy w rozliczanym roku podatkowym studia nie były kontynuowane lub wystąpiła przerwa (na przykład student nie od razu podjął kolejny etap studiów), to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK