| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Sytuacji nie poprawiały rozbieżne orzeczenia sądów wojewódzkich. Wkrótce to się zmieni. Według nowego stanu prawnego (ale obowiązującego formalnie od rozliczenia za 2011 rok) rozliczenia z dzieckiem będą mogły dokonać jedynie osoby, które faktycznie samotnie wychowują potomstwo.

Pojawia się natomiast pytanie, jak te przepisy będą egzekwowane w praktyce, czyli, mówiąc wprost, jakie możliwości będzie miał konkretny urząd skarbowy, aby sprawdzić, czy podatnik naprawdę samotnie wychowuje dziecko.

Teoretycznie organy podatkowe dysponują szeregiem środków, które mogą przyczynić się do ustalenia rzeczywistej sytuacji podatnika, dla przykładu można wskazać np. zeznania świadków czy oględziny. W praktyce jednak – niestety - w tym zakresie nadal ogromną rolę pełnią tzw. „donosy”.

Niezależnie od sposobu ustalenia sytuacji podatnika, warto wiedzieć, że od rozliczenia za 2011 rok osoby pozostające w tzw. związkach nieformalnych nie będą miały prawa do wspólnego rozliczania się z dzieckiem i będzie to wynikało wprost (dosłownie) z przepisów ustawy. Nie zmieni się natomiast sytuacja osób rzeczywiście samotnie wychowujących dzieci – te osoby zachowają rzecz jasna prawo do wspólnego rozliczenia, w niezmienionym kształcie.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Moim zdaniem, nie ma żadnych podstaw, by pozbawić ją tego prawa. Należy bowiem pamiętać, iż preferencja, o której mówimy, dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Jest oczywiste, że „wychowanie” stanowi pewien proces, którego nie należy utożsamiać z „utrzymywaniem” dziecka; jest bowiem dużo szerszy.

Celem ustawodawcy było przecież pewnego rodzaju zrekompensowanie trudnej sytuacji osobistej podatnika, będącego samotnym rodzicem. Pomoc finansowa otrzymywana o osób trzecich, czy nawet alimenty – nie powinny wpłynąć na możliwość zastosowania wspólnego rozliczenia dla tych osób.

Zasadniczo nie. Mówiąc o uldze na dzieci należy podkreślić, że jest to ulga bardzo korzystna, ponieważ pomniejsza podatek, a nie dochód, będący podstawą jego obliczenia. Mamy zatem do czynienia z ulgą sensu stricte.

Kwota, jaką można odliczyć, jest zależna od tego, ile podatnik ma dzieci. Na każde dziecko przysługuje maksymalnie 1.112,04 zł. Ważne jest jednak, że jeśli dziecko przyszło na świat w 2010 r., ulgę można wykorzystać proporcjonalnie – na każdy miesiąc przypada kwota 92,67 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK