| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Jeśli jednak dziecko przyszło na świat np. 6 lutego, podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi za cały ten miesiąc.

Zatem tych podatników, którzy zostali rodzicami w 2010 r., przed wypełnieniem zeznania czeka działanie matematyczne, mające na celu obliczenie wysokości ulgi.

Należy również pamiętać, że do zeznania podatkowego nie trzeba dołączać żadnych dokumentów (np. aktu urodzenia dziecka). Musimy natomiast dysponować nimi w razie, gdyby organ zażądał ich okazania.

Przede wszystkim należy wskazać, że z ulgi skorzystają osoby rozliczające na PIT 36 i PIT 37. Nie obejmuje ona podatników rozliczających się liniowo, czy też w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Przesłanką skorzystania z ulgi jest wykonywanie władzy rodzicielskiej – jej założeniem jest bowiem faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem i ponoszenie kosztów jego utrzymania.

Ustawodawca starał się nadążyć za wszystkimi możliwymi stanami faktycznymi, stąd też ustawa zakłada kilka rozwiązań szczególnych. Ulga na dzieci przysługuje zatem również opiekunowi prawnemu, o ile zamieszkuje wspólnie z dzieckiem, a więc – w domyśle – ponosi także koszty jego utrzymania. Ta preferencja podatkowa obejmuje również osoby, które pełnią funkcję tzw. rodziny zastępczej.

Ulga przysługuje podatnikowi wychowującemu dziecko małoletnie, a także – niezależnie od wieku – dziecko, któremu przysługuje zasiłek rehabilitacyjny lub renta socjalna.

Jeśli dziecko się uczy, z ulgi można korzystać dłużej – do ukończenia przez nie 25 lat życia. Tu znowu trzeba pamiętać, że ulgę ocenia się w perspektywie miesiąca, a nie roku.

Jeśli zatem w 2010 r. dziecko chociaż przez miesiąc uczyło się, rodzic może odliczyć sobie proporcjonalną kwotę za ten miesiąc. że jednak jeśli dziecko uzyskuje swoje dochody, w kwocie przekraczającej kwotę wolną, czyli 3.089 zł, oznacza to dla rodzica utratę prawa do rozliczenia ulgi.

Jeśli w trakcie roku został pozbawiony władzy rodzicielskiej, będzie miał prawo do proporcjonalnego rozliczenia ulgi za okres każdy miesiąc, w którym tę władzę sprawował.

Jedynie jeśli w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka jest wykonywana władza rodzicielska i sprawowana opieka przez opiekuna prawnego lub przez rodzinę zastępczą, ulgę dzieli się proporcjonalnie do liczby dni, czyli każdemu z tych podatników przysługuje 1/30 ulgi za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Co ważne, jeśli władza rodzicielska została podatnikowi w trakcie roku jedynie ograniczona, nie oznacza to utraty prawa do ulgi.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK