| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Jak już wspomniałam, co do zasady preferencyjne rozliczenie przysługuje rodzicom, wychowującym dzieci małoletnie – a więc takie, które nie ukończyły 18 roku życia. Są oczywiście wyjątki – np. jeśli dziecko przed ukończeniem 18 lat zawarło związek małżeński, nie traktujemy go już jako małoletniego i od miesiąca zawarcia tego związku rodzic nie może już skorzystać z ulgi.

Podobny skutek odnosi umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, od miesiąca, w którym fakt ten miał miejsce.

Temu, któremu przyznano sprawowanie władzy rodzicielskiej, a jeśli przysługuje ona nadal obojgu rodzicom – temu, który faktycznie się dzieckiem opiekuje. W praktyce ustalenie tej kwestii może być trudne. Należy pamiętać, że ulgi nie można podwoić (limit kwoty 1.112,04 zł przysługuje na każde dziecko łącznie na oboje rodziców) – w tym zakresie rodzice muszą dojść do porozumienia, w jaki sposób rozliczyć ulgę. Może to zrobić jedno z nich, mogą się też (przy zachowaniu wymienionego limitu) ulgą podzielić.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: www.taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK