| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Niestety aktualnie darowizn przekazanych na rzecz rady rodziców (tzw. komitety rodzicielskie), działających w szkołach i przedszkolach podatnik nie może odliczyć od dochodu.

Aby dokonać odliczenia, darowizna musi być przekazana:

- na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,
- na rzecz organizacji określonych w art. 3 ust. 2 i 3 w/w ustawy, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych,
- równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Podatki 2011

Organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego to:

- organizacje pozarządowe niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia,
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej lub przepisów o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Rada Rodziców działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) i jest społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym szkoły lub przedszkola, zatem nie można jej uznać za organizację pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Z tych względów darowizny przekazane na rzecz Rady Rodziców nie podlegają odliczeniu od dochodu.

Czy darowizna przekazana na rzecz jednostki sektora finansów publicznych - domu dziecka, szkoły publicznej, biblioteki publicznej, komendy policji - którego organem założycielskim jest powiat może być odliczona przez darczyńcę od jego dochodów?

Odpowiedź KIP:

Darowizny przekazane na rzecz wymienionych podmiotów nie podlegają odliczeniu od dochodu, gdyż podmioty te są jednostkami sektora finansów publicznych, a nie organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK