| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP

Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP


Czy można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone za granicą? Czy składki płacone do KRUS można odliczyć w PIT? Odpowiedzi na te pytania podatników udzielili eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

Odliczenie dotyczy również zapłaconej w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ jest to składka opłacana na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kwota odliczenia tej składki nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

W 2010r. Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymała z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczące lat poprzednich tj. 2007, 2008 i 2009r. Czy powinna w jakiś sposób wykazać ten zwrot, czy jest zobowiązana skorygować zeznania podatkowe za ubiegłe lata?

Odpowiedź KIP:

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej i podatkiem liniowym) zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zobowiązani doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.
Podatniczka nie powinna korygować zeznań podatkowych za lata za lata za które dokonano zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Jagiełło

Radca prawny w Raczkowski Paruch sp.k. Zajmuje się bieżącą obsługą spółek w zakresie prawa pracy oraz doradza Klientom w obszarach ochrony danych osobowych pracowników, w tym przetwarzania danych osobowych w grupach kapitałowych, włącznie z transferem danych za granicę. Obszar jej specjalizacji obejmuje także pracowniczo-prawne zagadnienia związane z międzynarodowymi transferami przedsiębiorstw. Jej Klientami są między innymi wiodące spółki z branży IT, farmaceutycznej i turystycznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK