| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Odliczenie od dochodu wydatków na używanie sieci internet jest jedną z najczęściej stosowanych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce jednak połączenie postępu technologicznego oraz przepisów podatkowych spowodowało szereg wątpliwości dotyczących zasad jej rozliczenia. W szczególności, czy można dokumentować wydatki na Internet w tej uldze e-fakturami zwanymi także ekofakturami.

Ustawa o PIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., wskazuje na prawo do odliczenia ponoszonych przez podatników wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Odliczenie to stosuje się jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 26 ust.6a w zw. z art. 26 ust 7 pkt 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) .

Zgodnie z §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Akceptacja ta może być wyrażona w formie pisemnej lub elektronicznej.

Ponadto rozporządzenie ogranicza wystawianie, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej faktur warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
- poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

W opinii Ministerstwa Finansów tylko dokumenty spełniające powyższe wymagania, można było uznać za faktury elektroniczne uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, na równi z fakturami w formie papierowej.

Jeżeli więc otrzymywane pocztą elektroniczną faktury zabezpiecza podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, nie zachodzą żadne wątpliwości co do udokumentowania wydatków, jako warunku odliczenia.

Prawa tego nie dawały natomiast ekofaktury czy e-faktury przesyłane przez operatorów w formie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępniane takiego obrazu na stronie internetowej operatora.

Skorzystanie z tej formy dokumentowania, zdaniem resortu nie realizowało wymogów przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym wyłączało możliwość skorzystania z odliczenia. Z takim wyjaśnieniem spotykamy się w broszurze informacyjnej wydanej przez Ministerstwo, a dotyczącej zasad korzystania z ulgi, która jednak oficjalną wykładnią prawa nie jest.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?
Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK