| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Kiedy ulga odsetkowa przy kredycie mieszkaniowym?

Kiedy ulga odsetkowa przy kredycie mieszkaniowym?


Czy możliwe jest skorzystanie przez podatnika z ulgi odsetkowej w sytuacji, kiedy zaciągnął kredyt mieszkaniowy w banku w sierpniu 2006 r. na mieszkanie kupione z rynku wtórnego?

Zgodnie z brzmieniem uchylonego art. 26b ust. 1 ustawy o PIT, odliczeniu podlegają wydatki na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, związanej z:

● budową budynku mieszkalnego,
● wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
● zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
● nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W przedstawionym przez czytelnika stanie faktycznym rozumiemy, że zaciągnął on kredyt w sierpniu 2006 roku na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Podatnik chce uzyskać informację, czy w przedstawiony stanie faktycznym może skorzystać z ulgi odsetkowej. Jednakże należy pamiętać, że skorzystanie z ulgi odsetkowej jest możliwe jedynie na zasadzie praw nabytych, gdyż komentowany przepis już nie obowiązuje. 

Z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o PIT, jasno wynika, że tzw. ulga odsetkowa przysługuje podatnikowi, który zaciągnął kredyt na zakup nowo wybudowanej nieruchomości lub na adaptację nieruchomości niemieszkalnej na mieszkalną. W przypadku naszego podatnika, kwota udzielonego przez bank kredytu została wykorzystana na zakup mieszkania z rynku wtórnego, a nie na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego. Tak więc, w niniejszej sytuacji, ulga podatkowa podatnikowi nie przysługiwała, gdyż przepis wprost stanowi, iż kwota kredytu musi być przeznaczona na nową nieruchomość, niezależnie od kwoty limitu.

Polecamy: Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?

Nasz podatnik mógłby skorzystać z ulgi odsetkowej, w sytuacji, gdyby kwotę zaciągniętego kredytu wykorzystał na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, a nie na zakup nieruchomości z rynku wtórnego.

Polecamy: Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Marek Korzeniowski

Aplikant radcowski w firmie doradczej KPMG.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK