| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Od 10 lat prowadzimy w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych. W 2007 r. ponieśliśmy stratę na prowadzonej działalności. Stratę odliczamy od 2008 r. Od 1 stycznia 2012 r. planujemy zawiesić na rok prowadzenie działalności gospodarczej. Czy po jej podjęciu, będziemy mogli kontynuować odliczanie straty.

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochodem ze źródła przychodów, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Strata z konkretnego źródła przychodów powstaje w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę uzyskanych przychodów.

O wysokość poniesionej straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym podatnik może obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty.

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia czasu na rozliczenie straty podatkowej z powodu zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że pięcioletni czas na odliczenie straty biegnie niezależnie od okresu zawieszenia działalności gospodarczej i upływa po pięciu najbliższych kolejno po sobie następujących latach podatkowych po roku, w którym strata została poniesiona.

W konsekwencji jeżeli podatnik po okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, wznowi jej prowadzenie to nie będzie mógł kontynuować rozliczania straty, jeżeli wznowi prowadzenie działalności gospodarczej po upływie sześciu lat od roku w którym stratę poniesiono.

Dlatego, jeżeli podatnik poniósł stratę w 2007 r., to może ją odliczyć w latach 2008-2012. Jeżeli 1 stycznia 2012 r. podatnik zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej na jeden rok i nie odliczy straty od uzyskanego dochodu do końca 2011 r., to utraci prawo do odliczenia poniesionej straty po podjęciu działalności w 2013 r.

Warto jednak zauważyć, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomimo zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej podatnik będzie miał możliwość odliczenia straty poniesionej przed zawieszeniem. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy działalność gospodarcza zostanie zawieszona, a następnie wznowiona w ciągu pięciu lat, przysługujących do odliczenia poniesionej straty.

Podsumowując, zawieszenie działalności gospodarczej nie wstrzymuje biegu terminu do rozliczenia straty i nie wpływa na okres rozliczenia straty.

Tak też argumentują organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 lutego 2011 r., nr ILPB1/415-1375/10-2/AMN.

Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów

Podstawa prawna:
- art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
- art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK