| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Od 10 lat prowadzimy w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych. W 2007 r. ponieśliśmy stratę na prowadzonej działalności. Stratę odliczamy od 2008 r. Od 1 stycznia 2012 r. planujemy zawiesić na rok prowadzenie działalności gospodarczej. Czy po jej podjęciu, będziemy mogli kontynuować odliczanie straty.

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochodem ze źródła przychodów, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Strata z konkretnego źródła przychodów powstaje w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę uzyskanych przychodów.

O wysokość poniesionej straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym podatnik może obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty.

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia czasu na rozliczenie straty podatkowej z powodu zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że pięcioletni czas na odliczenie straty biegnie niezależnie od okresu zawieszenia działalności gospodarczej i upływa po pięciu najbliższych kolejno po sobie następujących latach podatkowych po roku, w którym strata została poniesiona.

W konsekwencji jeżeli podatnik po okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, wznowi jej prowadzenie to nie będzie mógł kontynuować rozliczania straty, jeżeli wznowi prowadzenie działalności gospodarczej po upływie sześciu lat od roku w którym stratę poniesiono.

Dlatego, jeżeli podatnik poniósł stratę w 2007 r., to może ją odliczyć w latach 2008-2012. Jeżeli 1 stycznia 2012 r. podatnik zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej na jeden rok i nie odliczy straty od uzyskanego dochodu do końca 2011 r., to utraci prawo do odliczenia poniesionej straty po podjęciu działalności w 2013 r.

Warto jednak zauważyć, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomimo zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej podatnik będzie miał możliwość odliczenia straty poniesionej przed zawieszeniem. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy działalność gospodarcza zostanie zawieszona, a następnie wznowiona w ciągu pięciu lat, przysługujących do odliczenia poniesionej straty.

Podsumowując, zawieszenie działalności gospodarczej nie wstrzymuje biegu terminu do rozliczenia straty i nie wpływa na okres rozliczenia straty.

Tak też argumentują organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 lutego 2011 r., nr ILPB1/415-1375/10-2/AMN.

Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów

Podstawa prawna:
- art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
- art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK