| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jaka ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie lub w separacji?

Jaka ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie lub w separacji?

Fiskus wymaga od rodziców rozwiedzionych albo będących w separacji zgodnego ustalenia w jakiej proporcji skorzystają z ulgi na dziecko, wobec którego wykonują władzę rodzicielską. Jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to przyjmuje się, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych.

Zdaniem Ministra (odpowiedź na interpelację poselską nr 22547/11) separacja bądź rozwód rodziców nie są równoznaczne z utratą przez rodzica prawa do wykonywania władzy  rodzicielskiej. Sąd rodzinny, ogłaszając separację  bądź rozwiązując związek  małżeński, określa także prawa rodzicielskie.

Jeżeli zatem nie pozbawia tego  prawa jednego z rodziców, to uznaje,  że rodzice są zdolni do porozumienia  w sprawach dotyczących dziecka.

Wszelkie spory między rodzicami dotyczące  spraw dziecka winny być rozstrzygane przez sąd rodzinny.  Stąd też w sytuacji, w której obydwoje rodzice dysponują prawem  do wykonywania władzy rodzicielskiej w stosunku do dziecka, to są uprawnieni  do korzystania z ulgi.

Do nich należy także uzgodnienie sposobu obliczenia  przysługującej im kwoty ulgi.

Organy podatkowe nie są bowiem uprawnione do  ingerowania w osobiste sprawy podatników, rozwiązywania konfliktów  pomiędzy rodzicami, a zatem także nie mogą ingerować w sposób podziału  kwoty ulgi.  

Zatem zdaniem Ministra Finansów zmiana przepisów podatkowych w tym zakresie nie znajduje uzasadnienia. 

Jeżeli rozwiedziony rodzic, który mieszka z dzieckiem nie osiąga dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej z ustawy o PIT – drugi rodzic może odliczyć całą ulgę na to dziecko mimo, że z dzieckiem nie mieszka (ale posiada władzę rodzicielską). Organy podatkowe zgadzają się z tą interpretacją.

Pan B. jest rozwodnikiem posiadających dwoje dzieci – córkę (ur. w  2001 r.) i syna (ur. w 1999 r.) i pracuje jako kierowca osiągając dochody opodatkowane według skali podatkowej.  Zgodnie z wyrokiem sądu, pan B. posiada nieograniczoną władzę rodzicielską. Dzieci zamieszkują z matką, która nie uzyskuje żadnych dochodów. Pan B. ma stały kontakt z dziećmi, a ponadto płaci regularnie alimenty na dzieci.

Do pan B. oraz jego dzieci nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a także ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Była małżonka, matka dzieci nie osiągała i nie osiąga dochodów. Utrzymuje się z zasądzonych alimentów  oraz z zasiłków.

Czy panu B., jako ojcu dzieci, przysługuje ulga prorodzinna na dzieci w całej wysokości, czy w jakieś części skoro matka nie odlicza ulgi z powodu braku dochodów?

Tak - panu B. przysługuje pełne odliczenie od podatku ulgi prorodzinnej (interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwietnia 2011 r. – nr  ILPB2/415-92/11-4/WM).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »