| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy odpracowywanie długu jest opodatkowane PIT?

Czy odpracowywanie długu jest opodatkowane PIT?

Życie nas nie rozpieszcza i niektórzy czasami znajdują się w niekomfortowej sytuacji, kiedy nie mogą spłacać niektórych ze swoich zobowiązań, np. czynszu za mieszkanie. Skutki długotrwałego nieuiszania czynszu bywają bardzo opłakane (np. ponownie dopuszczalna w chwili obecnej eksmisja na bruk).

Niektórzy wierzyciele nie chcą czekać aby móc skorzystać z tych rozwiązań, lecz próbują częściowo pomóc dłużnikom, udostępniając im możliwość odpracowania części zaległego czynszu.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że skoro godziny pracy przeliczane są na konkretne pieniądze, którymi spłacane jest istniejące zadłużenie, to można by wartość tych prac (wynagrodzenia za nie) potraktować jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na szczęście organy podatkowe twierdzą, że jest to tylko pozorne i mylne rozumowanie.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Sytuacja, w której dłużnik (np. najemca lokalu) spłaca swój dług wobec wierzyciela (właściciela lokalu) nie w pieniądzu (jak pierwotnie określony był czynsz) ale w formie świadczenia rzeczowego (pracy własnej), jest prawnie dopuszczalna i neutralna podatkowo dla dłużnika, jak każda inna spłata przez niego długów.

Tym samym, po stronie dłużników odpracowujących fizycznie zaległy czynsz nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ITPB2/415-221/11/ENB z dnia 25 maja 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK