| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Osoby korzystające z ulgi internetowej powinny pamiętać o należytym udokumentowaniu wydatków na internet. Wymóg ten nie omija małżonków, którzy dokonują wspólnego rozliczenia podatkowego. Jednocześnie częsta jest sytuacja, w której faktury za usługi internetowe kierowane są do jednego z małżonków podczas, gdy korzystają z tych usług oboje. Czy w takiej sytuacji oboje małżonkowie mogą skorzystać z ulgi? Odpowiedzi udzielił WSA w Kielcach w jednym ze swoich tegorocznych wyroków.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków

Trzeba bowiem pamiętać, jak wygląda mechanizm wspólnego rozliczania PIT małżonków. Przed obliczeniem podatku według korzystnej formuły (podwójny podatek od połowy łącznej podstawy) – należy obliczyć podstawę opodatkowania każdego z małżonków z osobna.

Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Obliczenie tej podstawy polega m.in. na pomniejszeniu dochodu o dopuszczalne odliczenia, w tym także odliczenia z tytułu ulgi internetowej.

Jeżeli któreś z małżonków nie ma wystarczających dochodów dla skonsumowania odliczeń, warto je przerzucić, przynajmniej w części, do rachunku drugiego z małżonków. Czasami rozdzielenie odliczeń ma dodatkowy sens, o czym piszemy w dalszej części artykułu.


Tymczasem, jak już wspomnieliśmy, naczelnik US uważał, że takie rozdzielenie nie jest możliwe w sytuacji, gdy faktura za usługi internetowe jest wystawiona na jednego tylko małżonka.

Doprowadziło to do wydania decyzji wymiarowej określającej niewielką zaległość w PIT. Małżonkowie nie dali za wygraną i złożyli odwołanie. Ponieważ organ odwoławczy (dyrektor IS) miał taki sam pogląd na sprawę jak naczelnik US, małżonkowie wnieśli skargę do  WSA w Kielcach.

Małżeństwo jako ekonomiczna jedność

Po rozpoznaniu skargi sąd przyznał im rację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sędziowie przyznali, że udokumentowanie wydatku za pomocą odpowiedniego dokumentu jest warunkiem skorzystania z ulgi internetowej (w 2009 r. przez odpowiedni dokument należało rozumieć, co do zasady, fakturę; dzisiaj może to być zwykły rachunek.)

Jednakże – inaczej niż organy podatkowe – uznali, że warunek został spełniony. 


Jak czytamy w pisemnym uzasadnieniu wyroku, „nie ma znaczenia okoliczność, że faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych zawierały dane personalne tylko B.K. [żony]”.

Kluczowe znaczenie miał zaś fakt, że oboje małżonków użytkowało sieć internetową we wspólnym miejscu zamieszkania i wspólnie ponosili ekonomiczny ciężar wydatków przeznaczonych na ten cel.

Zdaniem WSA trzeba przy tym pamiętać o celu, jaki przyświecał ustawodawcy, kiedy wprowadzał możliwość wspólnego rozliczenia małżonków. Jest ona uzasadnione „charakterem małżeństwa”, które stanowi „ekonomiczną jedność”. W związku z tym sąd uznał, że każde z małżonków może odliczyć wydatki na Internet zważywszy, że oboje ponosili rzeczywiste koszty jego użytkowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK