| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko jest najkorzystniejszą i najpowszechniejszą ulgą w PIT w ostatnich latach. Niektórym osobom (podatnikom PIT) po prostu brakuje odpowiedniego dochodu (a więc i podatku), by móc w pełni skorzystać z odliczenia od podatku kwoty 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko. Jest również kilka kategorii podatników, którzy w ogóle nie mogą skorzystać z tej ulgi (np. rolnicy, przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, w formie karty podatkowej i podatku liniowego, ... no i ci którzy nie mają dzieci).

Tak więc, aby osoba fizyczna mogła korzystać z ulg i zwolnień obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych, musi  być podatnikiem tego podatku.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2011 / 2012

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Dlatego też rolnicy prowadzący działalność rolniczą, którzy nie są jednocześnie podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych nie mogą korzystać z ulg podatkowych w PIT.

Stosownie bowiem do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zasady ogólne polegające na opłacaniu podatku według progresywnej skali podatkowej są podstawową formą opodatkowania dochodów osób fizycznych.  W przypadku podatników uzyskujących dochody z działalności gospodarczej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość wyboru innych (uproszczonych w porównaniu do zasad ogólnych) form opodatkowania, tj.:

- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

- karty podatkowej,

- jednolitej 19% stawki podatku (tzw. podatek liniowy).

Wyboru sposobu opodatkowania dokonuje sam podatnik, składając stosowne oświadczenie względnie wniosek. Dokonując takiego wyboru powinien mieć świadomość, że rezygnuje jednocześnie z większości (kartowicze z wszystkich) ulg w PIT, w tym z ulgi na dziecko.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W przypadku wyboru opodatkowania według 19% podatku liniowego podatnicy mogą odliczyć od dochodu wyłącznie zapłacone składki na 3 ubezpieczenia społeczne oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz odpowiednio od podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, oraz skorzystać z ulgi dla osób osiągających dochody za granicą.

W 2010 roku 4.303.125 podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opłacających podatek według skali podatkowej skorzystało z ulgi prorodzinnej na kwotę 5 684 317 tys. zł.

Podatnicy korzystający z tej preferencji podatkowej obniżyli podatek średnio o kwotę 1321 zł.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 24237/2011.

avatar

2014-03-05 23:42 Zgłoś

mam dwie córki starszą,która ma nieskończone 24 lata,uczy się i jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie pracy jako bezrobotna oraz młotszą 9-cio letnia,która w zeszłym roku była na nazwisku swojej matki.Ale ja jestem normalnie wpisanym ojcem. Czy mogę się z nimi rozliczyć? czy mogę skorzystać z ulgi?

avatar

2013-10-09 21:37 Zgłoś

Beznadziejne przepisy!!!Wychowujesz dziecko,łożysz na nie żeby się kształciło,kończy szkołę w czerwcu ma 20 lat,w sierpniu się wyprowadza,a ty nie wiesz ile zarabia,bo nie ma obowiązku ci się tłumaczyć!!Korzystasz więc z ulgi na dziecko,wpisujesz w picie 0 miesiące w których na nie łożyłeś, a fiskus żąda od ciebie zwrotu ulgi,bo mówi,że OD SIERPNIA do końca roku dziecko zarobiło więcej niż 3089zł!!!PARANOJA!!!!

avatar

2013-04-29 15:31 Zgłoś

Moja była żona po rozwodzie ma sądownie przyznaną opiekę nad naszą córką. W tym roku ma małe dochody wiec nie ma jak odliczyć w picie rocznym ulgi na dziecko. Prosiła żebym ja jako ojciec odliczył w rozliczeniu rocznym ulge na dziecko. Pieniądze mają być przeznaczone na kolonie dla córki. Tylko nie wiem czy urząd skarbowy, nie bedzie mnie scigał za odliczenie ulgi na dziecko. Wyrokiem sadu po rozwodzie nie miałem żadnych ograniczonych praw, zwykły rozwód bez orzekania o winie. Opieka nad dzieckiem przyznana matce.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem Infor.pl »