| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko jest najkorzystniejszą i najpowszechniejszą ulgą w PIT w ostatnich latach. Niektórym osobom (podatnikom PIT) po prostu brakuje odpowiedniego dochodu (a więc i podatku), by móc w pełni skorzystać z odliczenia od podatku kwoty 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko. Jest również kilka kategorii podatników, którzy w ogóle nie mogą skorzystać z tej ulgi (np. rolnicy, przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, w formie karty podatkowej i podatku liniowego, ... no i ci którzy nie mają dzieci).

Prawo do odliczenia od podatku tej kwoty dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę rodzice, opiekunowie prawni dziecka albo rodzice zastępczy mogą odliczyć w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez siebie ustalonej.

Tak więc, aby osoba fizyczna mogła korzystać z ulg i zwolnień obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych, musi  być podatnikiem tego podatku.

Dlatego też rolnicy prowadzący działalność rolniczą, którzy nie są jednocześnie podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych nie mogą korzystać z ulg podatkowych w PIT.

Stosownie bowiem do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zasady ogólne polegające na opłacaniu podatku według progresywnej skali podatkowej są podstawową formą opodatkowania dochodów osób fizycznych.  W przypadku podatników uzyskujących dochody z działalności gospodarczej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość wyboru innych (uproszczonych w porównaniu do zasad ogólnych) form opodatkowania, tj.:

- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

- karty podatkowej,

- jednolitej 19% stawki podatku (tzw. podatek liniowy).

Wyboru sposobu opodatkowania dokonuje sam podatnik, składając stosowne oświadczenie względnie wniosek. Dokonując takiego wyboru powinien mieć świadomość, że rezygnuje jednocześnie z większości (kartowicze z wszystkich) ulg w PIT, w tym z ulgi na dziecko.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W przypadku wyboru opodatkowania według 19% podatku liniowego podatnicy mogą odliczyć od dochodu wyłącznie zapłacone składki na 3 ubezpieczenia społeczne oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz odpowiednio od podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, oraz skorzystać z ulgi dla osób osiągających dochody za granicą.

W 2010 roku 4.303.125 podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opłacających podatek według skali podatkowej skorzystało z ulgi prorodzinnej na kwotę 5 684 317 tys. zł.

Podatnicy korzystający z tej preferencji podatkowej obniżyli podatek średnio o kwotę 1321 zł.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 24237/2011.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK