| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko jest najkorzystniejszą i najpowszechniejszą ulgą w PIT w ostatnich latach. Niektórym osobom (podatnikom PIT) po prostu brakuje odpowiedniego dochodu (a więc i podatku), by móc w pełni skorzystać z odliczenia od podatku kwoty 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko. Jest również kilka kategorii podatników, którzy w ogóle nie mogą skorzystać z tej ulgi (np. rolnicy, przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, w formie karty podatkowej i podatku liniowego, ... no i ci którzy nie mają dzieci).

Tak więc nie każda osoba posiadająca dzieci może skorzystać z ulgi na dziecko w PIT. Kwestię tą wyjaśniał Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Obecnie kwotę ulgi prorodzinnej mogą odliczyć od podatku wyłącznie podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) obliczany według progresywnej skali podatkowej.

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Stąd z ulgi tej nie skorzystają podatnicy opłacający podatek według jednolitej 19% stawki PIT, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Regulacje dotyczące ulgi prorodzinnej znajdziemy w art. 27f ustawy o PIT. Ulga ta polega na odliczeniu od podatku dochodowego, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwoty stanowiącej 1/6 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, albo sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.


Polecamy: Podatki 2014 - PIT-Y za 2013 r.


W 2011 r. (tak samo będzie w 2012 r.) kwota ta wynosi 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko, czyli 1112,04 zł w przypadku spełnienia warunków do dokonania odliczenia za cały rok podatkowy.

Można korzystać z odliczenia wychowując (pełniąc władzę rodzicielską, będąc opiekunem prawnym, pełniąc funkcję rodziny zastępczej) dzieci:

- małoletnie,
- bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie. W tych przypadkach odliczenie przysługuje rodzicom jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) bądź dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Prawo do odliczenia od podatku tej kwoty dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę rodzice, opiekunowie prawni dziecka albo rodzice zastępczy mogą odliczyć w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez siebie ustalonej.

avatar

2014-03-05 23:42 Zgłoś

mam dwie córki starszą,która ma nieskończone 24 lata,uczy się i jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie pracy jako bezrobotna oraz młotszą 9-cio letnia,która w zeszłym roku była na nazwisku swojej matki.Ale ja jestem normalnie wpisanym ojcem. Czy mogę się z nimi rozliczyć? czy mogę skorzystać z ulgi?

avatar

2013-10-09 21:37 Zgłoś

Beznadziejne przepisy!!!Wychowujesz dziecko,łożysz na nie żeby się kształciło,kończy szkołę w czerwcu ma 20 lat,w sierpniu się wyprowadza,a ty nie wiesz ile zarabia,bo nie ma obowiązku ci się tłumaczyć!!Korzystasz więc z ulgi na dziecko,wpisujesz w picie 0 miesiące w których na nie łożyłeś, a fiskus żąda od ciebie zwrotu ulgi,bo mówi,że OD SIERPNIA do końca roku dziecko zarobiło więcej niż 3089zł!!!PARANOJA!!!!

avatar

2013-04-29 15:31 Zgłoś

Moja była żona po rozwodzie ma sądownie przyznaną opiekę nad naszą córką. W tym roku ma małe dochody wiec nie ma jak odliczyć w picie rocznym ulgi na dziecko. Prosiła żebym ja jako ojciec odliczył w rozliczeniu rocznym ulge na dziecko. Pieniądze mają być przeznaczone na kolonie dla córki. Tylko nie wiem czy urząd skarbowy, nie bedzie mnie scigał za odliczenie ulgi na dziecko. Wyrokiem sadu po rozwodzie nie miałem żadnych ograniczonych praw, zwykły rozwód bez orzekania o winie. Opieka nad dzieckiem przyznana matce.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Mariański Group

Grupa nowoczesnych kancelarii prawnych.

Zostań ekspertem Infor.pl »