| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

Ulga internetowa obejmuje zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem Internetu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze, tablecie lub w telefonie komórkowym (smartfonie). Ministerstwo Finansów podpowiada jak udokumentować tą ulgę.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji mojafirma.infor.pl/biznes potwierdziło, że w świetle powyższego przepisu, ulga obejmuje zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem Internetu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo, np. za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub w telefonie komórkowym.

Po zakończeniu roku podatkowego, wydatki te - do wysokości przysługującego limitu 760,- zł - odlicza się od dochodu w łącznej kwocie w zeznaniu podatkowym składanym za rok ich poniesienia.

Ministerstwo przypomina, że zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT, wysokość wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę do zapłaty (art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT).

W konsekwencji, warunkiem koniecznym do dokonania przedmiotowego odliczenia nie jest posiadanie faktury uwzględniającej rozbicie za poszczególne usługi, lecz posiadanie zgodnego ze specyfikacją kosztów operatora dowodu zapłaty (np. przelewu bankowego, przekazu pocztowego), z którego wynika komu i jaką kwotę podatnik zapłacił za korzystanie z usług internatowych.

Ulga internetowa od A do Z

Nie oznacza to jednak, że uregulowanie należności za Internet wymaga dokonania odrębnego przelewu, w przypadku gdy płatność na rzecz dostawcy usług internetowych (np. operatora komórkowego) obejmuje różne składniki opłaty.

Zdaniem resortu finansów w takim przypadku wystarczającym będzie właściwe opisanie tytułu przelewu np. zapłata za fakturę z dnia .... nr ...... (w tym kwota ... zł za korzystanie z Internetu).

Pamiętajmy jednak, że do składanego PIT-a nie dołączamy żadnych faktur, czy dowodów poniesienia wydatków na dostęp do Internetu. Trzymajmy je jednak razem z potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej na wypadek ew. kontroli urzędu skarbowego.

Zobacz także: Kontrola podatkowa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK