REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga internetowa w podatku dochodowym

Ulga internetowa w podatku dochodowym
Ulga internetowa w podatku dochodowym

REKLAMA

REKLAMA

Miała zniknąć zupełnie ale jednak została, choć mocno ograniczona. Ulga internetowa od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku (tak samo jest w latach 2014-2019) przysługuje tylko tym podatnikom, którzy wcześniej z niej nie korzystali. Osoby te mogą odliczać wydatki na dostęp do internetu wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe.

Początkowo Sejm uchwalił ustawę z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której znalazł się przepis uchylający art. 26 w ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Jednak już 13 października 2012 r. minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że na dalszym etapie legislacyjnym (w Senacie) ulga internetowa powróci ale już tylko jako przywilej podatkowy dla nowych użytkowników internetu. I tak się też stało.

Autopromocja

Ulgę internetową (w mocno jednak ograniczonej postaci) przywróciła uchwała Senatu z 18 października 2012 r., w której Senat zawarł 6 poprawek do ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Senat nie znalazł uzasadnienia dla uchylenia przepisu art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT, stanowiącego o prawie podatnika do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet. Senat uchwalił poprawki nr 3 i 6, które utrzymują tzw. ulgę internetową, jednocześnie jednak ograniczają możliwość skorzystania z tej ulgi.

Zdaniem Senatu, odliczenie wydatków na Internet powinno przysługiwać wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe i tylko tym osobom, które do tej pory nie korzystały z tej ulgi.

Celem poprawek jest umożliwienie skorzystania z ulgi na Internet (co najwyżej w dwóch latach podatkowych) podatnikom, którzy do tej pory nie dokonywali odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnili tę ulgę w rozliczeniu za 2012 r.

W tym ostatnim zakresie Senat, regulując stosowną sytuację przejściową, jednoznacznie przesądził, że podatnik, który po raz pierwszy skorzysta z odliczenia w roku podatkowym 2012, będzie mógł skorzystać z ulgi po raz drugi, tylko w roku 2013.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Przepisy dot. ulgi internetowej pozostają więc co do zasady bez zmian (odlicza się od dochodu wydatki poniesione z tytułu dostępu do Internetu, nie więcej niż 760 zł rocznie) ale dodany został przepis ograniczający ją podmiotowo od rozliczenia PIT za 2013 rok.

W art. 26 ustawy o PIT po ust. 6g dodany (przez Senat) został ust. 6h w brzmieniu:

„6h. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6a, przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.”

Na podstawie przepisów przejściowych do omawianej nowelizacji ustawy o PIT podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, może skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013.

24 października 2012 r. sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała w całości poprawki Senatu.

Nowelizacja ustawy o PIT na 2013 r. zawierająca m.in. zmiany zasad rozliczania ulgi internetowej została uchwalona przez Sejm ostatecznie 24 października 2012 r. i podpisana przez Prezydenta 11 listopada 2012 r. Nowości obowiązują od 2013 roku i stosuje się je pierwszy raz do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku.

Dotąd odliczała żona, teraz przez dwa lata może odliczać mąż

W świetle omawianej nowelizacji ustawy o PIT pojawiło się pytanie, czy jeżeli dotąd wydatki na internet ponosił jeden z domowników, a od 2013 roku będzie ponosił inny, to czy będzie mógł on odliczać na nowych zasadach.

Szczególnie wątpliwy jest przypadek rozliczających się wspólnie małżonków. Przykładowo żona odliczała dotąd (w rozliczeniu wspólnym z mężem) wydatki na Internet (na fakturach widniały dane tylko żony), to czy - jeżeli w 2013 i 2014 roku faktury będą wystawione wyłącznie na męża i on będzie opłacał te faktury – będzie on mógł skorzystać z ulgi internetowej w 2013 i 2014 roku?

Zadaliśmy to pytanie Ministerstwu Finansów. W imieniu resortu odpowiedziała naszej redakcji 23 listopada 2012 r. Pani Wiesława Dróżdż - Rzecznik Prasowy Ministra Finansów:

"... w zakresie ulgi internetowej, uprzejmie wyjaśniam, że w świetle przepisów uchwalonej 24 października tego roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z odliczenia wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet skorzystają wyłącznie podatnicy, którzy wcześniej nie korzystali z tego odliczenia, a odliczenie będzie dotyczyć wydatków poniesionych wyłącznie przez kolejno po sobie następujące dwa lata podatkowe. Jeśli zatem wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet obecnie jak i w latach wcześniejszych ponosiła żona, co potwierdzają dokumenty, to od dnia 1 stycznia 2013 r. utraci ona prawo do odliczenia z tego tytułu.  Natomiast jeżeli w latach 2013 i 2014 wydatki z tego tytułu ponosić będzie mąż, a ich wysokość będzie wynikała z dokumentów stwierdzających ich poniesienie, to jemu będzie przysługiwało odliczenie w tych latach. Warto także wskazać, że na podstawie art. 2 wskazanej nowelizacji, podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z odliczenia wydatków na Internet zachowa także prawo do odliczenia tych wydatków za 2013 rok.

Natomiast dla wszystkich tych podatników, którzy w zeznaniach podatkowych składanych za 2011 r. i lata wcześniejsze korzystali z ulgi internetowej, zeznanie za 2012 r. będzie ostatnim, w którym będą mogli dokonać odliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków."

Zatem mamy do czynienia z korzystną dla podatników interpretacją. Trzeba jedynie zadbać, by inny małżonek (czy domownik) ponosił faktycznie w nowym roku wydatki na internet - i by jego nazwisko widniało na fakturach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA