| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Darowizny na cele kultu religijnego - odliczenie w PIT

Darowizny na cele kultu religijnego - odliczenie w PIT

Dochód przed opodatkowaniem PIT można pomniejszyć również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z VAT.

Dokumentując przekazywane darowizny nie zapomnijmy jednoznacznie określić celu ich przekazania, wpisując do umowy czy w tytule polecenia przelewu „cel kultu religijnego”, najlepiej precyzując dodatkowo, co konkretnie uważamy za taki cel.

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Jeśli tego nie zrobimy, bądź inaczej określimy cel darowizny, fiskus może nam zakwestionować prawo do odliczenia przekazanych kwot.

Ponadto mamy obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Podobnie jak w przypadku pozostałych darowizn odliczanych od dochodu, odliczeń z tytułu tej ulgi można dokonywać w dowolnych proporcjach w składanych zeznaniach (jeśli składamy więcej niż jedno zeznanie). Nie ma też zakazu odliczenia części ulgi od dochodu, a części - od przychodu (np. opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym). Nie wolno tylko odliczyć dwukrotnie tej samej kwoty. To jeden z częściej popełnianych błędów.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Możemy odliczyć kwotę przekazaną tytułem darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 % dochodu. W przypadku dokonania więcej niż jednej darowizny (chodzi tu o darowizny na rzecz opp, kultu religijnego i na cele krwiodawstwa) łączna kwota odliczeń z powyższych tytułów nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 % dochodu podatnika.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

avatar

2013-02-24 18:46 Zgłoś

z taca to jest tak jak z jałmużną dajesz bo chcesz się podzielić z kimś tym co masz nikt cie nie zmusza .W nazwie tylko parafianin ale podstawowych praw nie znasz. Zapamiętaj sobie raz na zawsze jak coś czynisz to czyn to z prostoty serca nie po to by się ludziom przypodobać. Jak Rząd narzuca coraz to nowe podatki na każdego obywatela (i bawi się za kasę którą wymusza odgórnie )i płacisz przeciętnie 23% vat np:w cenie chleba to jest OK.i chleb tak jakoś lepiej smakuje bo droższy. Jestem ciekawy czy wiesz ze od stycznia do czerwca te pieniądze które zarobisz to oddajesz pod PRZYMUSEM DOBROWOLNYM od skarbu państwa a państwo ci nic nie daje(23% vat-u płacisz przez cały rok w cenie produktu)a na tace to albo 1zł wrzucasz albo wcale i jak się udasz do księdza i poprosisz to pewnie ci wystawi abyś miał się czym chwalić że 1zł na tace wrzuciłeś a po wyjściu z kościoła z radości przyciśniesz gaz w aucie i dostaniesz inny kwitek za przekroczenie 10 km/h i wtedy będzie wesoło bo władza pokazuje taryfikator i jest tekst płać i płacz zresztą potrzebna jest ci pomoc bo nie patrzysz trzeźwo na to co się dzieje wokół Ciebie

avatar

2012-01-07 08:38 Zgłoś

A co z tacą, ksiądz nie wystawia potwierdzenia wpłaty.

avatar

2011-04-12 12:26 Zgłoś

bredzisz oid siebie czy ktos czy kazal? wiesz zawsze mozan sie wyprowadzic do Rosji a swoja droga fot tez pobok art duzo mowi o tendencji tych wypowiedzi zapominajac ze to KK zawdzieczamy szpitale , domy opieki spolecznej , uniwersytety itd komunic i liberalizm daly jedno smierc czlowieka ujmujac to w uproszeczeniu. Czemu ci nie przeszkadza jak kolejne rzady trwonai pieniadze ale akurat to co robi KK tak? dajesz sie nakrecac jeden z drugim typowemu szczuciu jeden jna drugigo od i tyle doisyc ze mozgi wyprano w szkolr to i jeszcze tv robi to kazdego dnia. szkoda slow JPII "Stoimy w obliczu największej w dziejach konfrontacji, przez jaką przeszła ludzkość. Nie sądzę, by szerokie kręgi społeczeństwa czy szerokie kręgi wspólnoty chrześcijańskiej zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stajemy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią i anty-Ewangelią." i tyle bedzie z tego gadania nas wsyztkich

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »