REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny kościelne (bezlimitowe)

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Darowizny na na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą; darowizny na Kościół
Darowizny na na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą; darowizny na Kościół

REKLAMA

REKLAMA

Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu w PIT darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Darowizny kościelne (bezlimitowe)

Chodzi tu o darowizny odliczane od dochodu przed opodatkowaniem na podstawie przepisów innych niż ustaw niż ustaw o PIT (dotyczy to w szczególności ustaw regulujących stosunki RP z kościołami) bez uwzględniania limitów wynikających z ustaw o podatkach dochodowych. Jedynym limitem ograniczającym odliczenie jest tu wysokość dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.

Autopromocja


Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 14 marca 2005 r., sygn. akt: FPS 5/04, podjętej w składzie 20 sędziów (czyli w składzie całej Izby Finansowej). Sąd orzekł, że (…) regulacje ustaw kościelnych mają charakter szczególny w stosunku do unormowań dotyczących podatku dochodowego, zawartych w przepisach u.p.d.o.f. (…) z uwagi na zawarte we wskazanych wyżej przepisach ustaw kościelnych wyraźne wyłączenie zastosowania ogólnych przepisów u.p.d.o.f. do darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą nie ma zastosowania 10% limit odliczenia, o którym mowa w art. 26 ust. 1 tej ustawy.


Aby skutecznie dokonać odliczenia, musimy:

  • przekazać darowiznę na rzecz kościelnych osób prawnych wyszczególnionych w np. ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (np. Caritas, parafie, zakony), na ich działalność charytatywno-opiekuńczą. Katalog rodzajów takiej działalności ma charakter otwarty, czego nie kwestionują również organy podatkowe (np. w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 27 stycznia 2006 r. nr WP/415-144/05/A).
  • dysponować w momencie dokonywania odliczenia wystawionym przez obdarowanego potwierdzeniem odbioru darowizny,
  • uzyskać sprawozdanie obdarowanego o przeznaczeniu tej darowizny na tę działalność w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Sprawozdanie powinno być konkretne i najlepiej wskazywać, jakie kwoty, kiedy i na jaki cel zostaną wydatkowane. Przepisy stawiają tutaj żadnych szczególnych wymogów, jednak powinno ono posiadać pewien stopień szczegółowości. Nie może ono zatem mieć zbyt ogólnikowego charakteru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślił NSA w wyroku z 29 października 2003 r. (sygn. akt SA/Bd 2181/03): (…) ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, przez podanie - na cele charytatywno-opiekuńcze - nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania. (…) sprawozdanie powinno mieć postać dokumentu zdatnego do uzasadnienia prawa do odliczeń. Dokument taki powinien mieć zatem takie cechy, które pozwalają na sprawdzenie jego treści w postępowaniu podatkowym. W związku z tym sprawozdanie, oprócz daty i podpisu osoby sporządzającej ten dokument, powinno zawierać opis zdarzeń z taką dokładnością, aby organy podatkowe mogły dokonać kontroli opisanych w nim faktów”.


Pamiętajmy, że jeśli sprawozdanie nie zostanie uzyskane w ustawowym terminie, to będziemy musieli skorygować zeznanie roczne za rok, w którym dokonaliśmy odliczenia, do wysokości limitu określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, (tj. do 6% dochodu).


Potwierdzają to również organy podatkowe (m.in. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 28 marca 2006 r. nr PD/415-4/06):

(...) w przypadku braku sprawozdania o przeznaczeniu darowizny podatnik nie nabywa prawa do odliczenia od dochodu darowizny w części przekraczającej limit określony w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczający odliczenie do kwoty stanowiącej 6 % dochodu. W takim przypadku wysokość darowizn przekazanych przez osoby fizyczne w formie pieniężnej, zgodnie z art. 26 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek.

Odliczenie od dochodu  pieniędzy przekazanych tytułem darowizny (także - w ramach limitu 6%, gdy zaistniała konieczność korekty zeznania rocznego) w rozliczeniu za 2010 r. będzie możliwe,jeżeli darowizna została dokonana w formie wpłaty na rachunek bankowy.Tylko taka wpłata pozwala nam na odliczenie zgodnie z ustawą o podatkudochodowym od osób fizycznych. W przypadku darowizny innej niż pieniężna trzeba udokumentować ją dokumentem, z którego wynika wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Uwaga

Od 1 stycznia 2011 r. wysokość wydatków ponoszonych na cele dające prawo do odliczeń z tytułu darowizn ustala się na podstawie:
1) dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego – w przypadku darowizny pieniężnej;
2) dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny innej niż pieniężna lub innej niż określona w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.c updof (czyli darowizny na cele krwiodawstwa)

Oznacza to, że począwszy od rozliczenia za 2011 r. odliczenie darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą będzie możliwe pod warunkiem udokumentowania jej we wskazany wyżej sposób.

Trzeba pamiętać, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą mamy prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 19 updof (czyli przepis regulujący zasady określania wartości rynkowej).

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

kancelaria welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA