| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa - żona dotąd nie odliczała

Ulga internetowa - żona dotąd nie odliczała

W latach 2005–2012 podatnik korzystał z ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Wydatki odliczał na podstawie dokumentów wystawionych na swoje imię i nazwisko. W 2013 r. wydatki takie ponosiła małżonka podatnika, na podstawie dokumentów wystawionych na siebie, która wcześniej nie korzystała z ulgi internetowej. Czy małżonka podatnika w składanym zeznaniu podatkowym za 2013 r. będzie mogła skorzystać z ulgi?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), odliczeniu od podstawy opodatkowania maksymalnie można odliczyć kwotę 760 zł. Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) oraz sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.

Odliczenie przysługuje współmałżonkowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z ulgi, zgodnie z art. 26 ust. 6h ww. ustawy o PIT. Wydatki te podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zatem małżonka podatnika ma prawo odliczyć w zeznaniu rocznym, składanym za 2013 r. wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet poniesione w 2013 roku, do wysokości 760 zł, jeżeli spełnione zostaną wyżej wymienione warunki.

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK