REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Jak rozliczyć darowiznę pieniężną dla członka rodziny

Dałam w formie darowizny mojemu bratu większą kwotę pieniędzy (na mieszkanie). Czy muszę tę kwotę uwzględnić wypełniając rozliczenie za 2014 rok. Dodam, że jestem rolnikiem i rozliczam się razem z mężem (jestem jako małżonek a nie podatnik), mamy dwoje dzieci i korzystamy z ulgi na nie. Właśnie w PIT/O natrafiłam na rubrykę o darowiźnie i obdarowanym.

Autopromocja

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

W załączniku PIT/O wykazuje się darowizny, które  podlegają odliczeniu od dochodu. Są to darowizny przekazanych na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e ustawy,

b) kultu religijnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. nr 106, poz. 681, z późn. zm.), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Nie podlegają odliczeniu od dochodu darowizny na rzecz osób fizycznych.

Zatem darowizna na przekazana przez Panią na rzecz brata nie podlega odliczeniu w rozliczeniu rocznym.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Czy można odliczyć darowiznę na rzecz fundacji bez statusu OPP

Mam pytanie w sprawie możliwości odliczenia kilku darowizn na rzecz fundacji bez statusu OPP. W roku 2014 przelałam trochę pieniędzy dla kilku fundacji, które podają na różnych portalach swój KRS (np. na Facebooku), ale nie ma ich w spisie OPP na stronie Ministerstwa. Nie jestem pewna, czy mam prawo odliczyć te wpłaty jako darowizny. Przykład: Fundacja Koty Katowic KRS 0000457138 ul. Adamskiego 14A/2 40-069 Katowice. Będę wdzięczna za poradę w mojej sprawie.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Możliwość odliczenia darowizny, w wysokości nie większej niż 6% dochodu, dotyczy darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego, określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom pozarządowym wskazanym w ww. ustawie lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Odliczenie darowizny nie jest uzależnione od konieczności posiadania przez obdarowanego statusu Organizacji Pożytku Publicznego w postaci koniecznego wpisu do KRS. Warunkiem wystarczającym jest samo prowadzenie przez ten podmiot działalności pożytku publicznego w zakresie zadań określonych w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego.

Jeżeli fundacje, którym przekazała Pani darowiznę, działają w oparciu o w/w przepisy i płatności dokonała Pani przelewem na rachunek płatniczy lub inny rachunek obdarowanego, ma Pani prawo skorzystać z odliczenia.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Jak rozliczyć darowiznę na rzecz jednostki sektora finansów publicznych

Czy darowizna przekazana na rzecz jednostki sektora finansów publicznych (szkoły publicznej, biblioteki publicznej, komendy policji, domu dziecka – którego organem założycielskim jest np. powiat) może być odliczona przez darczyńcę od jego dochodów w ramach zeznania rocznego PIT-36?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny przekazane na: cele pożytku publicznego określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż RP państwie UE lub EOG.

A zatem, warunkiem odliczenia darowizny na cele pożytku publicznego, jest przekazanie darowizny:

- prowadzącym działalność pożytku publicznego organizacjom pozarządowym, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego (t. j. organizacjom nie będącym jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, osobom prawnym lub jednostkom nie posiadającym osobowości prawnej, utworzonym na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacjom i stowarzyszeniom) lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach UE lub EOG,

- osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego  ustawy o działalności pożytku publicznego),

- stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego),

- spółdzielniom socjalnym (art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy o działalności pożytku publicznego),

- spółkom akcyjnym i spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością oraz klubom sportowym będącym spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego).

Jednostka sektora finansów publicznych (szkoła publiczna, biblioteka publiczna, komenda policji, dom dziecka), której organem założycielskim jest np. powiat nie jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego, a zatem kwoty darowizny przekazanej na rzecz ww. jednostki nie mogą być odliczone od dochodu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak skorzystać z ulgi na krew

Witam, moje pytanie dotyczy darowizny (krwi) - jestem studentem,  poniżej 26 roku życia - pracuję na umowę zlecenie - dochód roczny ok. 18000 zł. Czy odliczając darowiznę od dochodu (wartość krwi to 292,50 zł) uzyskam w efekcie większy czy mniejszy zwrot podatku?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Darowizna przekazana na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie przepisu art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, jest odliczeniem od dochodu podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o PIT.

Podatnikowi bezpłatnie oddającemu krew przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu za krew, ale do wysokości 6% dochodu rocznego uzyskanego przez podatnika. Wartość ta wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania i co do zasady powinno skutkować większym zwrotem (nadpłatą podatku) wynikającym z rozliczenia rocznego.

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA