| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

Osoby niepełnosprawne, które stoją przed koniecznością budowy chodnika do domu lub mieszkania zastanawiają się, w jaki sposób można sfinansować ów wydatek. Jednym z pomysłów jest korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczenie kosztów od przychodów - zobacz czy przepisu podatkowe na to pozwalają.

Budowa chodnika a ulga rehabilitacyjna

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od podatku, wydatki na ułożenie 20 m chodnika na własnej działce, od domu mieszkalnego do ulicy i do budynku gospodarczego, w ramach adaptacji budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić że ww. odliczenia dokonuje się od przychodu, a nie od podatku. Otóż ulga wynikająca z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że z odliczenia mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym.

Ulga rehabilitacyjna - odliczenie kosztów zakupu pieca c.o.

Ulga rehabilitacyjna i adaptacja mieszkań - co obejmuje?

Co do samych wydatków na inne cele niż adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych wskazać należy, że ustawodawca wyraźnie informuje w art. 26 ust. 7a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione tylko i wyłącznie na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie uczynił jednak tego w stosunku do terenu przyległego mieszkaniom czy budynkom mieszkalnym.

Podwórko w rozumieniu ww. przepisu, nie jest więc częścią budynku mieszkalnego (tak sam jak klatka schodowa dla mieszkania), a odrębnym od tych obiektem, tym samym, nie mieszczą się wydatki na nie poniesione choćby i w słusznym celu potrzeb wynikających z niepełnosprawności, w katalogu art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy.

Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera

Choć powyższe wydaje się być z czysto ludzkiego punktu widzenia wysoce niesprawiedliwe, to niestety, tak wynika z literalnego czytania przepisów art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy, a potwierdzają to organy podatkowe.

Indywidualna interpretacja podatkowa na budowę chodnika

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2015 r., NR. IBPBII/1/415-937/14/MCZ, w której to interpretacji udzielając odpowiedzi osobie niepełnosprawnej w zakresie możliwości odliczenia wydatków na wykonania chodnika wokół domu. Dyrektor odpowiada m.in.:

Fakt, iż brak chodnika przed i wokół domu może stanowić dotkliwą uciążliwość dla Wnioskodawczyni nie może być przesłanką do skorzystania z odliczenia tegoż wydatku w ramach ulgi. W żadnym bowiem przypadku nie można stwierdzić, że położenie chodnika z kostki brukowej przed domem, to adaptacja budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż powyżej wymienione wydatki spełnią przesłankę określoną w art. 26 ust.7a pkt 1 ww. ustawy i mogą być odliczone od dochodu. Należy jeszcze raz podkreślić, że katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a cyt. ustawy jest niedozwolona [...].

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK