REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Telewizor, jeżeli ma funkcje ułatwiające korzystanie z niego przez osoby niepełnosprawne (np. osoby niedowidzące i niewidome, niedosłyszące i niesłyszące), może być uznany za sprzęt rehabilitacyjny i jednocześnie ułatwiający niepełnosprawnemu wykonywanie czynności życiowych. Co za tym idzie, podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu jego zakupu i odliczyć ten wydatek od dochodu.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji podatkowej z 27 lutego 2017 r. (3063.ILPB1-2.4511.75.2017.2.NK), uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

Autopromocja

Niewidomy kupił telewizor

Wnioskodawca jest osobą niewidomą, posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. We wniosku o indywidualną interpretację podatkową wskazywał na zakup sprzętu elektroniczny wyposażonego w opcje ułatwiające korzystanie przez osoby niepełnosprawne, także niewidome. Jednocześnie z pisma wynikało, że wnioskodawca korzystał już uprzednio z ulgi na zakup komputera przeznaczonego do obsługi przez osoby niewidome.

Jego pytanie dotyczyło nowego sprzętu - telewizora. Jednocześnie, wnioskujący zapewniał, że telewizor, tak samo jak posiadany już komputer, ułatwiają mu życie codzienne, między innymi dzięki dostarczaniu informacji o świecie zewnętrznym. Jego zdaniem, nowozakupiony sprzęt mógł zatem otrzymać miano rehabilitacyjnego.

Tymczasem, zainteresowany pokrył zakup elektroniki całkowicie z własnych środków.

W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się o odpowiedź na pytanie dotyczące możliwości odliczenia zakupu telewizora od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Ulga rehabilitacyjna

Obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) zawiera definicję podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT stanowi ją dochód ustalony zgodnie z przepisami ustawy, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. Odliczenie tego rodzaju wydatków dotyczy także podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Przede wszystkim podatnik powinien mieć na uwadze, że odliczyć można zakup tylko tych sprzętów, które nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie podlegają odliczeniu także środki, które zwrócono wnioskującemu w jakiejkolwiek formie, a w przypadku częściowego finansowania, odliczeniu podlega różnica.

W ustawie określone są ponadto rodzaje wydatków uprawniające do odliczeń. Mówi o tym art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Ponadto, przepisy art. 26 ust. 7b – 7g tej ustawy ustanawiają zasady i warunki dokonywania tych odliczeń.

Zasady i warunki korzystania z ulgi

Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez ubiegającego się orzeczenia o niepełnosprawności oraz decyzji przyznającej rentę. W przypadku osób poniżej 16 roku życia, orzeczenie jest wydawane na postawie przepisów szczególnych.

Zgodnie z wymienionymi wyżej przepisami, za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych uważa się przede wszystkim koszty zakupu i naprawy indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących tym celom. Nie dotyczy to sprzętu gospodarstwa domowego.

Natomiast, w pojęcie rehabilitacji zostało uregulowane w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1  „rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej”.

Zakup telewizora może podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Określenie „indywidualne” co do wymagań sprzętu, wskazuje na jego szczególny, niestandardowy charakter oraz posiadanie określone właściwości. Aby skorzystać z ulgi ponadto należy pamiętać, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności, pozostawać musi ścisły związek, a zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany w rehabilitacji. Co oznacza, że służyć ma przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych.


Na podstawie wyżej wymienionych przepisów oraz definicji dyrektor zgodził się, że zakupiony przez pytającego telewizor może podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Telewizor, na podstawie cech opisanych przez wnioskodawcę, został uznany za sprzęt rehabilitacyjny i jednocześnie ułatwiający wykonywanie czynności życiowych.  Szczególnie, że podatnik wskazywał, że zakupiony sprzęt posiada między innymi system czytający przedstawianą treść, co zdaniem wnioskodawcy, ułatwia mu komunikację ze światem zewnętrznym.

A w myśl art. 9 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej oraz umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych. Ponadto poprzez likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji.

Jak stwierdził Dyrektor IS w Poznaniu:

„(…) poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek na zakup telewizora przystosowanego do obsługi przez osoby niepełnosprawne, wypełnia dyspozycję art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Telewizor ten bowiem ewidentnie stanowi indywidualne narzędzie techniczne o charakterze szczególnym konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, ułatwiające jej wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Zakupiony przez Wnioskodawcę telewizor m.in. czyta komunikaty wyświetlane podczas przełączania kanałów, informuje o aktualnie oglądanym kanale, o regulacji głośności, odczytuje elektroniczny przewodnik po kanałach. Funkcja Auto deskrypcji pozwala na równoległe odtwarzanie przez telewizor dodatkowej ścieżki fonii, będącej ścieżką narracji „opowiadającą” osobie niepełnosprawnej co dzieje się na ekranie. Dzięki funkcji wskazówek głosowych posiadanej przez ten model telewizora osoba niewidoma może dostosować odbiornik do swoich potrzeb zmieniając np. szybkość podpowiedzi, siłę głosu, język, itp. Bez wątpienia zatem telewizor ten służyć może osobie niepełnosprawnej do poprawy jakości życia i integracji społecznej, stanowi narzędzie rehabilitacji na płaszczyźnie zarówno psychologicznej, jak i edukacyjnej i społecznej, likwiduje bowiem bariery techniczne w komunikacji i dostępie do informacji, służy wyrabianiu zaradności osobistej i pobudzaniu aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej.”

Patrycja Szeląg

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    REKLAMA