REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga odsetkowa w PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT?
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy PIT, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w latach 2002-2006, nadal mogą korzystać (na zasadzie praw nabytych) z ulgi odsetkowej. Ulga ta zapewnia znaczące oszczędności podatkowe dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale sposób jej działania jest dość skomplikowany (m.in. ze względu na limit odliczeń). Warto zatem omówić podstawowe zasady działania ulgi odsetkowej. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna dla osób, które mimo uprawnień dotychczas nie wykorzystywały wspomnianej ulgi.

Prawo rozliczenia odsetek mają posiadacze „hipotek” z lat 2002 - 2006

Na wstępie trzeba przypomnieć, że prawo odliczania części odsetek od dochodu w ramach ulgi odsetkowej mają osoby, które pomiędzy 1 stycznia 2002 r. i 31 grudnia 2006 r. zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w banku lub SKOK-u. Później (tzn. od 1 stycznia 2007 r.), z ulgi odsetkowej nie mogli już skorzystać nowi kredytobiorcy.

Autopromocja

Takie ograniczenie zostało wprowadzone m.in. w związku z kosztami finansowania programu Rodzina na Swoim. Warto dodać, że granicznym terminem korzystania z ulgi odsetkowej (na prawach nabytych), jest rok podatkowy 2027 r. Wówczas wspomnianą ulgę będą mogły jeszcze uwzględnić osoby, które nie spłaciły zadłużenia. Spłata kredytu skutkuje bowiem utratą prawa do rozliczania ulgi odsetkowej. To rozwiązanie jest logiczne, gdyż kredytobiorca pozbywający się długu (terminowo lub na wskutek wcześniejszej spłaty), nie musi już płacić odsetek.

Ulga odsetkowa dotyczy kredytów z lat 2002 - 2006, które służyły do:

  • finansowania budowy domu jednorodzinnego
  • sfinansowania zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
  • finansowania zakupu nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
  • sfinansowania przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (jeśli powstało  samodzielne mieszkanie)
  • finansowania rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne
  • refinansowania długu związanego z powyższymi celami (uwaga: w przypadku kredytu refinansowego, ulgę odsetkową można uwzględniać do planowanego czasu spłaty pierwotnego zobowiązania, ale nie dłużej niż do końca 2027 r.)

Co ważne, prawa do rozliczania ulgi odsetkowej nie mają osoby, które wcześniej korzystały z tzw. „dużej ulgi budowlanej”. To ograniczenie dotyczy również małżonka osoby rozliczającej wcześniej „dużą ulgę budowlaną” (nawet jeśli wykorzystanie wspomnianej ulgi przez obecnego męża lub obecną żonę nastąpiło jeszcze przed ślubem). Ulga odsetkowa nie przysługuje także podczas spłaty kredytów z programu Rodzina na Swoim udzielonych w 2006 r.   

Fiskus niestety ogranicza kwotę dostępnego odliczenia od dochodu …  

Złą wiadomością dla podatników jest to, że fiskus przewidział ograniczenie wysokości odsetek pomniejszających dochód. Takie odliczenie dotyczy tylko faktycznie zapłaconych odsetek od kwoty kredytu, która nie przekracza limitu – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Podatnik bierze pod uwagę limit z roku zakończenia inwestycji i nie zmienia go aż do końca rozliczania ulgi odsetkowej. Rok ukończenia inwestycji jest tożsamy z rokiem zakupu mieszkania lub rokiem zakończenia samodzielnie realizowanej inwestycji budowlanej (budowa/rozbudowa/nadbudowa/przebudowa). Z ulgi odsetkowej niestety nie skorzystają osoby, które formalnie zakończyły budowę/rozbudowę/nadbudowę lub przebudowę później niż po trzech latach od uzyskania pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwotę rocznego odliczenia w ramach ulgi odsetkowej, można określić korzystając z poniższego wzoru. Ten wzór znajduje zastosowanie, gdy początkowa wartość kredytu mieszkaniowego była większa od limitu dla roku zakończenia inwestycji.

Kwota pomniejszająca dochód podatnika = wysokość faktycznie zapłaconych odsetek x (limit z roku zakończenia inwestycji/wartość kredytu na cele mieszkaniowe)

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Jeżeli kredyt sfinansował również zakup miejsca postojowego, garażu albo działki budowlanej, to uwzględniane odsetki trzeba proporcjonalnie pomniejszyć, bo ulga odsetkowa dotyczy wyłącznie kupna lokum lub budowy/rozbudowy/nadbudowy/przebudowy (bez potrzebnego gruntu). 

 

Podatnik musi pamiętać, że limit dla roku zakończenia inwestycji dotyczy obydwojga małżonków, a do obliczeń trzeba przyjąć całą wartość wspólnie zapłaconych odsetek (określoną na podstawie dokumentów z banku lub SKOK-u). Co ważne, odliczeniu nie podlegają odsetki, które zapłaciła inna osoba niż podatnik (patrz interpretacja indywidualna numer ITPB2/415-687a/11/MU). Jeśli kredyt był rozliczany w walucie obcej, to wszelkie kalkulacje odsetek i początkowego zadłużenia wykonuje się na podstawie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wypłaty kapitału lub spłaty odsetek.

Ostatni ważny „haczyk”, dotyczy uwzględnienia ulgi odsetkowej w formularzu PIT. Osoba po raz pierwszy korzystająca z opisywanej ulgi, musi dołączyć formularze PIT-2K oraz PIT/D do PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. W kolejnych latach, ulgę odsetkową wykazuje się tylko na dodatkowym formularzu PIT/D.  

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA