| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga dla honorowych krwiodawców – kolejne zmiany w 2017 roku

Ulga dla honorowych krwiodawców – kolejne zmiany w 2017 roku

Minister Rozwoju i Finansów chce przywrócić zasadę obliczania wysokości odliczenia w ramach tej ulgi, która obowiązywała przed 1 stycznia 2017 r. Niezależnie od tego, czy podatnik oddaje honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia stosować się ma tę samą stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. Zmiana ma dotyczyć dochodów uzyskanych od początku 2017 roku i stanowić większą zachętę do honorowego oddawania krwi.

Ulga dla honorowych krwiodawców przewidziana przez art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o PIT polega na możliwości odliczenia od dochodu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z ustawą z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.

Według aktualnego stanu prawnego, obowiązującego od 1 stycznia 2017 r. (po zmianie przepisów ustawy o publicznej służbie krwi) różnicuje się wysokość odliczenia w zależności od przedmiotu darowizny, tj. krwi lub jej składnika, gdyż zgodnie z art. 8 tej ustawy, 1 litr krwi to:

1) 3 litry osocza;

2) 2 donacje krwinek płytkowych pobranych przy użyciu separatora komórkowego;

3) 0,5 donacji krwinek białych pobranych przy użyciu separatora komórkowego;

4) 2 jednostki krwinek czerwonych pobranych przy użyciu separatora komórkowego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wysokość odliczenia oblicza się mnożąc kwotę rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ww. ustawy o publicznej służbie krwi (aktualnie 130 zł) przez liczbę litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników przeliczonej zgodnie z ww. przelicznikiem.

Odliczyć można od dochodu kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6% dochodu darczyńcy. Limit ten jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego (zobacz) oraz na działalność pożytku publicznego (zobacz).

Wysokość dokonanej darowizny należy udokumentować zaświadczeniem jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Odliczenia tego dokonuje się:

1) w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez podatników osiągających dochody

a) z działalności gospodarczej

b) z najmu, dzierżawy

-  podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej,

oraz

2) po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT36, PIT37.

Podatnik odliczający darowizny jest obowiązany w zeznaniu podatkowym  wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi, w szczególności jej nazwę i adres.

Powrót do zasad sprzed 1 stycznia 2017 r.

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nad którym trwają obecnie prace legislacyjne, Minister Rozwoju i Finansów zawarł propozycję powrotu do zasady obliczania wysokości tego odliczenia sprzed 1 stycznia 2017 r., zgodnie z którą niezależnie od tego, czy podatnik oddał honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia stosuje tę samą stawkę w wysokości 130 z za 1 litr.

Co istotne, zmiana ta ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r..

Jeżeli podatnik oddał (honorowo) 1 litr krwi i 3 litry osocza, to przysługiwało mu (przed 1 stycznia 2017 r.) odliczenie 4 x 130 zł, czyli 520 zł. Natomiast w obecnym (obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.) stanie prawnym taki honorowy krwiodawca jest uprawniony do odliczenia od dochodu jedynie kwoty 260 zł, czyli jak za 2 litry krwi (bo 3 litry osocza są traktowane jak 1 litr krwi).

Jeżeli proponowana zmiana zostanie uchwalona i wejdzie w życie, honorowy krwiodawca w opisanym przykładzie odliczyć będzie mógł od dochodu 520 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK