| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy mogę odliczyć sobie w PIT darowiznę dla zagranicznej organizacji charytatywnej

Czy mogę odliczyć sobie w PIT darowiznę dla zagranicznej organizacji charytatywnej

Chciałbym odliczyć darowiznę, której dokonałem dla zagranicznej fundacji pomagającej chorym na nowotwory. Czy mogę to zrobić w rocznym zeznaniu podatkowym?

Tak ale tylko jeżeli jest to organizacja z Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na odliczenie od rocznego dochodu m.in. darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego:

- organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy oraz

- równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.

Jednak prawo do odliczenia darowizn na rzecz tych zagranicznych przysługuje podatnikowi pod warunkiem:

1) udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz

2) istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Polskie prawo jest w tym zakresie zgodne z prawem Unii Europejskiej. Potwierdził to np. wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 stycznia 2009 r. (sprawa C‑318/07).

Nie można natomiast wybrać zagranicznej organizacji charytatywnej, jako właściwej do otrzymania 1% naszego podatku wynikającego z rocznego PIT. Przepisy polskie jak na razie nie przewidują takiej możliwości.

Podstawa prawna


- art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz ust. 6e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm


Paweł Huczko

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »