| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy napój alkoholowy typu cydr może być sprzedawany w ramach sprzedaży bezpośredniej od 1 stycznia 2016 r., jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy?

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych

Przypomnijmy, że począwszy od 1 stycznia 2016 r. na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 699) – która reguluje zasady opodatkowania przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu – przychody osiągane ze sprzedaży produktów rolnych, po spełnieniu określonych w ustawie warunków, będą zaliczane do przychodów z innych źródeł.

Zobacz: Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Podstawową formą opodatkowania tych przychodów, będzie opodatkowanie na ogólnych zasadach według skali podatkowej (18% i 32%), rolnicy będą mogli jednak wybrać opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości 2% przychodu.

Do produktów podlegających sprzedaży bezpośredniej Ministerstwo Finansów zalicza m.in. owocowe dżemy, konfitury i soki, które mogą być wytwarzane (w sposób typowy dla gospodarstwa rolnego) przez rolników z owoców pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego.

Sprzedaży cydru w kontekście nowych regulacji

Powstaje więc pytanie, czy rolnikowi, który przetworzy to, co sam wyhodował lub uzyskał z uprawy - pod warunkiem, że nie zatrudnia w tym celu innych osób, nie prowadzi działów specjalnych i nie wytwarza wyrobów opodatkowanych akcyzą – wolno sprzedawać cydr lub perry w ramach sprzedaży bezpośredniej, jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy? A także dlaczego cydr nie jest wpisany w definicję produktów rolnych, których sprzedaż podlega zwolnieniu, skoro może być wytwarzany z produktów pochodzących z własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym?

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jarosława Nenemana (zawartym w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8363) kwalifikacja tych przychodów do innych źródeł nie będzie jednak możliwa w przypadku sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Jak wyjaśnia MF, napoje alkoholowe, w tym cydr i perry, stanowią jedną z grup wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na poziomie Unii Europejskiej. W konsekwencji produkcja i obrót tymi wyrobami może odbywać się w ujednoliconych ramach prawnych określonych przez prawodawstwo unijne, implementowane do krajowego porządku prawnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK