| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2016 r.

Stosownie do treści art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Księgi rachunkowe po przekroczeniu limitu - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

W obecnym stanie prawnym podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej nie musi dla celów podatku dochodowego prowadzić ksiąg rachunkowych, nawet jeśli jego przychody przekraczały równowartość w złotych kwoty 1 200 000 euro. Od 1 stycznia 2016 r. sytuacja ta ulegnie zmianie. Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowy ustęp do art. 15 (art. 15 ust. 2 updof), który zakłada, że "w przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych".

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 r.

W związku z tym, jeśli podatnik w 2016 r. będzie zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe według przepisów ustawy o rachunkowości, to nie będzie miał możliwości wyboru opodatkowania dochodu na podstawie norm szacunkowych. Będzie tym samym zmuszony wpłacać zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, tj. na podstawie rzeczywiście uzyskiwanych przychodów i kosztów ich uzyskania (a nie na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego).

Zmiana przepisów oznacza, że rolnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej powinni ustalić, czy i kiedy – zgodnie z ustawą o rachunkowości – powinni zacząć prowadzić księgi rachunkowe. Z ustawy tej wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają m.in.:

● osoby fizyczne,

● spółki cywilne osób fizycznych,

● spółki jawne osób fizycznych,

● spółki partnerskie,

– jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK