| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2016 r.

Stosownie do treści art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Księgi rachunkowe po przekroczeniu limitu - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

W obecnym stanie prawnym podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej nie musi dla celów podatku dochodowego prowadzić ksiąg rachunkowych, nawet jeśli jego przychody przekraczały równowartość w złotych kwoty 1 200 000 euro. Od 1 stycznia 2016 r. sytuacja ta ulegnie zmianie. Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowy ustęp do art. 15 (art. 15 ust. 2 updof), który zakłada, że "w przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych".

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 r.

W związku z tym, jeśli podatnik w 2016 r. będzie zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe według przepisów ustawy o rachunkowości, to nie będzie miał możliwości wyboru opodatkowania dochodu na podstawie norm szacunkowych. Będzie tym samym zmuszony wpłacać zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, tj. na podstawie rzeczywiście uzyskiwanych przychodów i kosztów ich uzyskania (a nie na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego).

Zmiana przepisów oznacza, że rolnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej powinni ustalić, czy i kiedy – zgodnie z ustawą o rachunkowości – powinni zacząć prowadzić księgi rachunkowe. Z ustawy tej wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają m.in.:

● osoby fizyczne,

● spółki cywilne osób fizycznych,

● spółki jawne osób fizycznych,

● spółki partnerskie,

– jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK