| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy nabycie lokalu spółdzielczego w postępowaniu egzekucyjnym podlega PCC

Czy nabycie lokalu spółdzielczego w postępowaniu egzekucyjnym podlega PCC

Na rynku nieruchomości można kupić mieszkanie w ramach procedur upadłościowych, czy egzekucyjnych. Jest to naturalny efekt kryzysu, który - choć dużo łagodniejszy niż w USA i Europie Zachodniej - jednak jest na rynku nieruchomości widoczny. Zdaniem fiskusa osoby zainteresowane takimi transakcjami muszą uwzględnić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Wynikać to ma z art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

Przepis ten jest literalnie interpretowany przez fiskusa w ten sposób, że nie odnosi się do praw, a tylko do rzeczy.

Wydaje się, że nie stanowi to problemu w odniesieniu do nieruchomości. Ale popularne w Polsce spółdzielcze prawo własności do lokalu pomimo, że jest tytułem prawnym do mieszkania, jest właśnie rodzajem prawa majątkowego.

Nie zmienia tego to, że właściciele takich mieszkań używają zwrotu „mam mieszkanie”. Jest to tylko pewien skrót myślowy. W istocie osoba taka jest właścicielem prawa majątkowego. 

Przykład problemów jakie tu występują znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB2/436-112/10-2/AJ). 

Organ podatkowy odpowiedział na pytanie, czy sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu w postępowaniu egzekucyjnym nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? 

Podatnik nabył na drodze licytacji sądowej w postępowaniu egzekucyjnym spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Jego zdaniem czynność ta nie rodzi obowiązku podatkowego ponieważ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu pomimo, że literalnie nie jest rzeczą, a jest prawem majątkowym ściśle związanym z nieruchomością. 

Fiskus nie zgodził się z podatnikiem. Powołał się na literalne brzmienie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. 

Użyte w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie rzeczy fiskus interpretuje zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego Przepis art. 45 k.c. stanowi, iż rzeczami są tylko przedmioty materialne. Dzielą się one na nieruchomości (gruntowe, budynkowe, lokalowe) i ruchomości. 

Natomiast art. 46 k.p. precyzuje również, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należy do ograniczonych praw rzeczowych (zob. art. 244 § 1 k.c.). Cechą charakterystyczną ograniczonych praw rzeczowych jest to, że są to prawa związane z rzeczą - w przypadku przedmiotowego prawa - z nieruchomością.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK