| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK).

Interpretacja dotyczy zbycia przez syndyka prawa wieczystego użytkowania gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Nieruchomość włączona do masy upadłości stanowi budynek mieszkalny, który nie był wykorzystywany w prowadzonej przez upadłego pozarolniczej działalności gospodarczej, ani nie był składnikiem majątku przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi nie podlegają umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Wyłączeniu z opodatkowania podlega sprzedaż rzeczy. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiuje pojęcia rzeczy.

Organy podatkowe stosują więc definicją rzeczy z art. 45 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią rzeczami są tylko przedmioty materialne. Prawo wieczystego użytkowania gruntu jest prawem majątkowym, a nie rzeczą.

Polecamy: VAT 2011

Przedmiotemużytkowania wieczystego mogą być nieruchomości gruntowe stanowiące własnośćSkarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, przyczym budynki i inne urządzenia wzniesione na tych gruntach przez wieczystegoużytkownika stanowią jego własność (art. 232 Kodeksu cywilnego).

Polecamy: serwis PIT

Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać jedynie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, natomiast sprzedaż prawa własności budynku położonego na tym gruncie nie powoduje – na zasadzie wyłączenia – powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »