| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK).

Interpretacja dotyczy zbycia przez syndyka prawa wieczystego użytkowania gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Nieruchomość włączona do masy upadłości stanowi budynek mieszkalny, który nie był wykorzystywany w prowadzonej przez upadłego pozarolniczej działalności gospodarczej, ani nie był składnikiem majątku przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi nie podlegają umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Wyłączeniu z opodatkowania podlega sprzedaż rzeczy. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiuje pojęcia rzeczy.

Organy podatkowe stosują więc definicją rzeczy z art. 45 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią rzeczami są tylko przedmioty materialne. Prawo wieczystego użytkowania gruntu jest prawem majątkowym, a nie rzeczą.

Polecamy: VAT 2011

Przedmiotemużytkowania wieczystego mogą być nieruchomości gruntowe stanowiące własnośćSkarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, przyczym budynki i inne urządzenia wzniesione na tych gruntach przez wieczystegoużytkownika stanowią jego własność (art. 232 Kodeksu cywilnego).

Polecamy: serwis PIT

Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać jedynie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, natomiast sprzedaż prawa własności budynku położonego na tym gruncie nie powoduje – na zasadzie wyłączenia – powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK