| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy umowa pożyczki kwoty 100.000 zł udzielona przez ojca synowi korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Odpowiedź KIP

Na mocy art. 9 pkt 10 lit b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zwolnione są pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a (przepis ten wymienia małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę) ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.), w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy tj. kwotę 9.637 zł, pod warunkiem:

- złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,
- udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W związku z powyższym umowa pożyczki kwoty 100.000 zł udzielona przez ojca synowi po spełnieniu ww. warunków objęta jest zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy teściem a zięciem korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Odpowiedź KIP

Tak. Na mocy art. 9 pkt 10 lit. c ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu – na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.

Polecamy: Serwis Podatki Osobiste 

Polecamy: Serwis Urząd Skarbowy

Do I grupy podatkowej zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) zalicza się:

- małżonka,
- zstępnych (np.: dzieci, wnuki),
- wstępnych (np.: rodzice, dziadkowie),
- pasierba,
- zięcia,
- synową,
- rodzeństwo,
- ojczyma,
- macochę i
- teściów;

Przy czym za rodziców w rozumieniu ww. ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Obecnie kwota wolna od tego podatku wynosi dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej 9.637 zł.

Dlatego też umowa pożyczki zawarta pomiędzy teściem a zięciem jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ale tylko do kwoty pożyczki równej 9.637 zł.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »