| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

W 2005 roku zawarliśmy związek małżeński i nie podpisaliśmy małżeńskiej umowy majątkowej. Obecnie zamierzamy znieść współwłasność i podzielić majątek (dom i mieszkanie) z obowiązkiem spłaty. Czy zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych?

W 2005 roku zawarliśmy związek małżeński i nie podpisaliśmy małżeńskiej umowy majątkowej. Obecnie zamierzamy znieść współwłasność i podzielić majątek (dom i mieszkanie) z obowiązkiem spłaty. Czy zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych?

W przypadku zniesienia współwłasności małżeńskiej i podziału majątku wspólnego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają bowiem wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Polecamy:Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Zakresem opodatkowania zostały objęte między innymi umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Pośród czynności opodatkowanych ustawodawca nie wymienił jednak umowy o podział majątku wspólnego i majątkowej umowy małżeńskiej.

Zwrócić należy uwagę podział majątku wspólnego małżonków jest instytucją prawa rodzinnego i opiekuńczego i wykazuje cechy odrębne od zniesienia współwłasności, która jest konstrukcją prawną unormowaną w Kodeksie cywilnym.

Podziału majątku nie można zaklasyfikować jako zniesienie współwłasności w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, są to dwie odrębne konstrukcje, a w konsekwencji taka czynność nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Nawet jeśli w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków uzyskamy przysporzenie majątkowe, to takie przysporzenie nie może być utożsamiane z nabyciem majątkowym w drodze zniesienia współwłasności – w części dotyczącej spłat i dopłat.

Podział majątku między małżonkami nie został wymieniony jako czynność podlegająca opodatkowaniu, a więc nie ma znaczenia fakt, że przy podziale majątku może wystąpić spłata pieniężna.

Polecamy:Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic - PORADNIK

Pokreślenia wymaga ponadto, że podatku od czynności cywilnoprawnych nie zapłacimy tylko od podziału majątku wspólnego.

Majątek wspólny stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ewentualny podział tego majątku, również taki następujący w wyniku zamiany składników majątkowych wspólnych i odrębnych, jest już objęty podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Źródło:
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 marca 2011 r. nr IPPB2/436-496/10-7/AF
- informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 25 lutego 2004 r. nr US.V/436-2/04
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 12 kwietnia 2006 r. nr PO.43621/1/06/P.

reklama

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »