| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z powodów trudności finansowych zamierza skorzystać z propozycji jej wspólnika i pożyczyć od niego 30 000 zł. Na zawarcie umowy musi jednak wyrazić zgodę żona wspólnika, ponieważ małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej. Czy w takiej sytuacji spółka zapłaci od tej czynności podatek od czynności cywilnoprawnej?

Nie.

Co do zasady umowa pożyczki jest czynnością, od której należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów II-IV kwartał 2014 - PDF

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy pożyczki i ciąży na biorącym pożyczkę.

Przepis art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.
Opisana w pytaniu czynność prawna jest więc objęta zwolnieniem podatkowym, a w konsekwencji podatek od tej czynności nie zostanie pobrany.

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy:Czy pozostawienie zysku w spółce, zgodnie z uchwałą wspólników, podlega PCC

Warto zauważyć, że przepis na podstawie którego pożyczki udzielone przez wspólnika spółce kapitałowej nie są opodatkowane PCC, nie warunkuje zasadności korzystania ze zwolnienia z opodatkowania od spełnienia jakiejkolwiek dodatkowej przesłanki oprócz tej, że pożyczkodawcą jest wspólnik spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), a pożyczkobiorcą ta właśnie spółka kapitałowa (w niniejszej sprawie spółka z o.o.).

Dodatkowym warunkiem nie jest więc występowanie określonego ustroju majątkowego u wspólnika udzielającego pożyczki spółce. Okoliczność, że żona wspólnika wyrazi zgodę na zawarcie przez jej męża umowy pożyczki ze spółką z o.o. nie oznacza, że spółka w istocie pożycza pieniądze od osoby trzeciej, co mogłoby spowodować powstanie obowiązku zapłaty podatku PCC.

Ustrój majątkowy wspólnika - pożyczkodawcy nie ma znaczenia dla oceny możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Polecamy:Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Jedynym warunkiem dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest określony w tym przepisie status pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Jeżeli pożyczka jest udzielana przez wspólnika lub akcjonariusza (a nie osobę trzecią) i jednocześnie jest przeznaczona dla spółki kapitałowej, to tym samym zostają spełnione wszystkie konieczne przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania tej pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, pożyczka udzielona spółce z o.o. przez wspólnika tej spółki pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej, w całości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 października 2009 r. nr IBPBII/1/436-199/09/MZ.

Podstawa prawna: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 7, art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS21
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem Infor.pl »